סתיו באופקים

טיולי שלכת בארה"ב ובאירופה

אוקטובר הוא חודש טיולי השלכת. אפשר למצוא אותם בכל המקומות שבהם העצים משירים את עליה ויוצרים תפאורה מרהיבה. בכל האתרים שמופיעים ברשימה זאת אפשר לגנוח בהנאה למראה צבעיהם המתחלפים של העלים. המושכים ביותר הם כמובן אלה שבצפון-מזרח ארצות הברית, אבל גם באחרים, חלקם קרובים ומעט מפתיעים, אפשר לראות שטיחים מרהיבים של שלכת זהובה. אנו מציעים לכם מגוון אפשרויות לטיולי שלכת מיוחדים.
 
פארק מקדוניה ברוק, קונטיקט
קונטיקט בצפון מזרח ארצות הברית מציעה כמה מנופי השלכת הכי יפים והכי מפורסמים בעולם. היא קרובה יחסית לניו יורק ולבוסטון ורבים ממטיילי הסתיו מגיעים אליה במהלך אוקטובר ונובמבר. פארק מקדוניה ברוק (Macedonia Brook State Park) מופיע בראש רשימת אתרי השלכת המומלצים של לשכת התיירות של קונטיקט. הסיבה לכך פשוטה: בפארק יש שבילי הליכה שמובילים לתצפיות מרהיבות על הרי קטסקיל (Catskill) וטאקוניק (Taconic). שני הרכסים האלה מכוסים ביערות נשירים של עצי אדר. במהלך הסתיו אין גוון אחד של צהוב, אדום וחום שנעדר מתמונת הנוף הזו. 
אלה שרוצים ללון בקמפינג יכולים לנסוע כארבעה קילומטרים במורד כביש 7 ולהגיע לאתר הקמפינג Housatonic Meadows, על גדת הנהר. אתר זה פתוח עד סוף דצמבר. ההגעה אליו פשוטה – הוא שוכן בעיירה שרון (Sharon), על כביש 7 ושלושה קילומטר מצפון לצומת עם כביש 4. 
 
פארק יוסמיטי, קליפורניה
זו העונה היפה ביותר ביוסמיטי. הצפיפות היא המועקה העיקרית בפארק במהלך הקיץ. ההמונים שגודשים אותו, בייחוד באזורים המרכזיים, לא מאפשרים ליהנות מהטבע. באוקטובר ובנובמבר נעלמים רוב המבקרים. אתרי הקמפינג מתרוקנים והצבעים נהדרים. כל אזורי הפארק פתוחים באוקטובר. רובם (מלבד הגבוהים ביותר) פתוחים גם במהלך נובמבר. פארק יוסמיטי אמנם לא מפורסם כ"אתר סתיו קלאסי", כיוון שרוב העצים בו אינם משירים את עליהם ואינם עומדים בשלכת, אבל בכמה מאזורי הפארק יש לא מעט עצי אדר ענקיים ועצי אלון נשירים שיוצרים בסתיו כתמים צהובים ואדומים. שיא השלכת באזורים אלה מגיע בשבוע השלישי של חודש אוקטובר. 
בפארק יוסמיטי פועלים 13 אתרי קמפינג. ארבעה מהם פתוחים במהלך כל השנה. האתרים הפופולריים ביותר בעמק יוסמיטי הם Upper Pines, Camp 4, שניהם פתוחים בסתיו. מדרום לעמק יוסמיטי פועלים אתרי הקמפינג Wawona, Hodgson Meadow. הודג'סון מידאו הוא הקרוב ביותר לכניסה המערבית לפארק. 
מידע מלא על אתרי הקמפינג בפארק יוסמיטי באתר הפארק »
 
פארק ציון, יוטה
הסתיו הוא העונה הטובה ביותר לביקור בפארק ציון (Zion) ביוטה. בשנת 2009 ציינו מאה שנים להקמתו של הפארק היפה הזה. הפארק שוכן באזור מדברי ובמהלך הקיץ הטמפרטורות גבוהות מאוד ומספר המבקרים מתחרה איתן בעקשנות. כיוון שהאתרים היפים ביותר בפארק מרוכזים בעמק אחד צר וארוך הצפיפות עלולה לפגוע בהנאה. במהלך הסתיו, ובאופן מעט מפתיע דווקא בשלבים המאוחרים שלו, אם אתם מתכננים טיול לארה"ב בשבוע השני של נובמבר, מתחלפים צבעי העצים בלב העמק וכתמים בוהקים של עלים אדומים מושכים את העין. בשנים האחרונות הגיעה השלכת בפארק ציון לשיאה בשבוע השני בחודש נובמבר. יתרון נוסף שיש לביקור בתאריכים אלה טמון בעובדה שבתחילת נובמבר מאפשרת הנהלת הפארק כניסה ונסיעה עם מכוניות פרטיות. בין מרס לנובמבר התנועה אפשרית רק באוטובוס של הפארק. 
בפארק ציון יש אמנם ארבעה אתרי קמפינג, אבל רק אחד מהם פתוח במהלך כל השנה. אתר מרכזי זה נקרא Watchman והוא קרוב לשער הכניסה המרכזי ולמרכז המבקרים של הפארק. 
ההגעה לפארק ציון נעשית על כביש 51I שחולף ממערב לפארק. ממנו יש חיבור בכביש 9 או 17 לשער הפארק. 
מידע נוסף באתר הפארק »

  
 
עמק הלואר, צרפת
הכינוי שהוצמד לעמק הלואר הוא "עמק ההדסון הצרפתי". המחמאה ברורה – בדיוק כפי שעמק ההדסון בניו אינגלנד מושך את תיירי העלים במהלך הסתיו האמריקאי, כך מושך הלואר את תיירי הסתיו הצרפתים והאירופים. למעשה, הרקע עשוי להיות יפה פי כמה. בעמק ההדסון אי אפשר לראות את העלים נושרים על רקע טירה עטורת מגדלים, תעלות מים, חומות וגשרים. השילוב בין השלכת לבציר הענבים מושך לאזור חובבי יין רבים שמתרפקים על היינות הלבנים של הלואר. 
אתר הקמפינג le Thouet פתוח במשך כל השנה. מקיפים אותו עצים נשירים ענקיים שסוככים על המדשאה ומעניקים את תפאורת הסתיו האידיאלית. הנהר לה טואה זורם בקצה אתר הקמפינג. דלפק הקבלה פועל בבית ווה די ישן בו מתגוררים הבעלים, שמוצאם בריטי. אורחי הקמפינג מוזמנים לשתות ולאכול על המרפסת הגדולה של הבית ממנה נשקפים המראות והצבעים המושלמים. 
ההגעה: מכיוון העיר סאמור (Saumur) נוסעים בכביש 147 לפואטייה. האתר משלולט מצדד שמאל של הכביש.
 
טוזלאטה, ליד באלצ'יק, בולגריה
העיר באלצ'יק (Balchik) על שפת הים השחור, 30 קילומטר מצפון לוורנה, מציעה כמה אתרים מסקרנים לביקור, ארמונות, גנים יפים וגבעות מיוערות שזוכות בסתיו לגווני אדום נהדרים. אתרי הקמפינג הטובים באזור באלצ'יק נמצאים באתר הנופש טוזלאטה (Touzlata) כשלושה קילומטרים מצפון מזרח לעיר. טוזלאטה נחשבת אתר נופש בעל בוץ שיש לו תכונות מרפא. במקום מפכה מעיין מים מינרליים שהטמפרטורה שלו 31 מעלות. שני אתרי הקמפינג הקרובים הם סאנדרינו (Sandrino) ובלה בריאג (Bella Bryag). 
 
יואנינה, יוון
חבל זגוריה במחוז אפירוס שבצפון מערב יוון, מצפון לעיר יואנינה (Yoanina) מציע במהלך אוקטובר ונובמבר שלכת כתומה נפלאה. האזור כולו מיוער בצפיפות. הצמחייה לא אחידה, יש בה מגוון גדול של עצים ושיחים, חלקם ירוקי עד אבל אחרים, מחליפים את צבעיהם בימים אלה במרץ ובשקדנות ויוצרים מראות עוצרי נשימה. 
שמורת הטבע "ויקוס–אאוס" – אחת השמורות הגדולות ביוון צמודה לכפר מונדנדרי בזגוריה. שביל מרוצף שאורכו כקילומטר יורד מן הכיכר המרכזית בכפר לכיוון המנזר איה פרסקווי. הדרך מציגה בחודשים אלה את כל גווני הסתיו במיטבם. לצד המנזר בקצה השביל ניצבים כמה ספסלי אבן לצפייה נוחה ובמנזר עצמו יש מרפסת תצפית מצוינת מעל הקניון. 
ההגעה הנוחה ביותר היא נסיעה צפונה מיואנינה בכביש מספר 90. (יש טיסות פנימיות מאתונה ליואנינה. נסיעה במכונית נמשכת כשש שעות. המרחק 450 קילומטר). עשרים קילומטרים מצפון ליואנינה פונה כביש צר יותר מזרחה וצפונה ומוביל לכפרי זגוריה.
 
שלכת בסקוטלנד
באזור העיירה פיטלוכרי (Pitlochry), כמאה ק"מ מצפון לאדינבורו, בחבל פרת'שייר, מתייחסים אל ההתלהבות האמריקנית מן השלכת של ניו אינגלנד כאל חיקוי זול. עבור הסקוטים זהו האזור שבו אפשר לראות את השלכת היפה, הצבעונית והמרשימה ביותר. לא במקרה הם קוראים לאזור "ארץ העצים הגדולים". נכון, הסיכוי לצעוד כאן בלב היערות במהלך אוקטובר מבלי להירטב בממטרים כבדים נמוך מאוד, אבל הסקוטים מעולם לא הבינו איך קצת גשם יכול להפריע לטיול בחיק הטבע. מידע מפורט על הטיולים ביערות האזור אפשר למצוא באתר התיירות של האזור »
מלבד צבעי השלכת מציעים אנשי פרת'שייר בעונה זו צפייה בכמה תופעות טבע מסקרנות: מעוף הנדודים של מיליוני אווזי הבר ועלייתם במעלה הנהרות של דגי הסלמון. 
כדי לקבל מידע על המקומות המדויקים בהם השלכת מופיעה במיטב צבעיה בסקוטלנד, כמו גם על המקומות בהם אפשר לצפות באווזים או בדגי הסלמון כדאי לטלפן לקו החם של לשכת התיירות – 44-1796-472215.
 
האזור היפה ביותר לצפייה בשלכת מכונה כאן "משולש הזהב" בין העיירות בירנאם, פיטלוכרי, וקנמור. העיירה פיטלוכרי, על גדת אגם פאסקאלי, מציעה כמה בתי מלון נעימים, תיאטרון שניצב בלב היער, ומבחר חנויות. הבילוי העיקרי בשעות הערב הוא טעימת המוצר שבו גאים הסקוטים יותר מכל – הויסקי המקומי. מזקקת אראדור, שמציגה עצמה "כקטנה ביותר בסקוטלנד", מציעה טעימת מבחר סוגי ויסקי לצד האח המבוערת. המקום הנפלא הזה, בו מייצרים עדיין וויסקי באותן שיטות ידניות, בדיוק כמו לפני 150 שנים, מנוהל ומופעל בידי בני משפחה אחת. המזקקה נמצאת במרחק קצר מפיטלוכרי.
 
בין המסלולים שנחשבים ליפים ביותר אפשר למנות את הטיול היוצא מן העיירה באנגור  (BANGOR) במיין, עיר מגוריו של הסופר סטיבן קינג, ומקיף את הפארק הלאומי אקאדיה, על חוף האוקיינוס האטלנטי. באזור החוף המרכזי של מיין נחשב אזור שמורת קיימדן הילס לנקודת צפייה מצוינת בשלכת. 
 
בניו המפשייר מומלץ לצפות בעלי השלכת בעיקר לאורכו של כביש מס' 101, מדרום לעיירה מנצ'סטר ולכיוון מילפורד. קטע זה נחשב לאחד המרהיבים ביותר בעיקר בזכות עצי האדר הענקיים שסוככים על הכביש.  
 
בוורמונט ממליצים המומחים לנסוע לאורך כביש מס' 9 מזרחה או לאורך כביש 100 צפונה. עיירה בשם ניופיין (NEWFANE), באזור המכונה ההרים הירוקים, נחשבת כאן ל"דוגמא המושלמת לישוב בניו אינגלנד". 
 
באזור העיירה גרפטון שבמדינת ורמונט ניצבים כמה מן הגשרים שזכו לפרסום בספר ובסרט "הגשרים של מחוז מדיסון". סביב הגשרים האלה צומחים עצי אדר (מייפל) שעליהם הענקיים מעניקים לשלכת את הצבעים היפים ביותר.      
 
באירופה יש בעיצומו של הסתיו ביקוש רב לטיולי "תיירות האסיף". היתרונות בולטים – המוני נופשי אוגוסט כבר לא חוסמים את הכבישים, מזג האוויר קריר, לפעמים גשום, אבל ריח הבוץ, השדות, והעצים לצד טעמם של תפוחים טריים,
שנקטפו זה עתה, מחפה על כל השאר. 
 
מסיק זיתים באומבריה
שמן זית משובח נחשב כבר מזמן לאחד מן הנכסים המצוינים של ארצות הים התיכון. בכמה מקומות בטוסקנה ובאומבריה מציעים עכשיו סיורים גסטרונומיים בתקופת מסיק הזיתים. הרעיון פשוט: לאפשר לתיירים להשתתף במסיק הזיתים במהלך חודש אוקטובר ותחילת נובמבר, וללוות את המוסקים אל המקומות בהם כותשים את הזיתים ומפיקים מהם שמן. מכאן כבר קצרה הדרך אל הבקבוקים ואל המסעדות המשובחות ביותר, שמתמחות בשימוש בשמן הזית בהכנת מעדנים קולינריים.
על הגדה הצפונית של אגם טראסימנו בחבל אומבריה, באמצע הדרך בין רומא לפירנצה, מציעים בחוות לה רוגאיה (LA ROGAIA) שבוע מסיק זיתים והכנת שמן. שעות העבודה מוכתבות על ידי האורחים עצמם, כדי להתרענן מן העבודה אפשר לבלות בבריכת השחייה של החווה, ובעיקר אפשר ליהנות מן הארוחות שמגישה השפית המקומית – אורנלה קארלטי. כל אורח לוקח עימו הביתה את שמן הזית שייצר במהלך השבוע. 
 
קטיף ערמונים באנדלוסיה 
בדרך כלל אנחנו פוגשים ערמונים כאשר הם קלויים ומתפצחים מעל גחלים לוחשות. בסביבות העיירה אראצ'נה, באנדלוסיה שבדרום ספרד (כשעה נסיעה מסביליה) מכירים את הערמונים גם כאשר הם עדיין מחוברים אל העץ. אזור העיירה מוגדר כשמורה (פארק נטוראל סיירה דה אראצ'נה), וקטיף הערמונים מתנהל במהלך הסתיו בכל האזור במרץ. בכל הכבישים והשבילים נתקלים בקוטפי הערמונים, רובם רכובים על גבי פרדות, שמעבירים את התוצרת הטרייה אל העיירה. היתרון הגדול בקטיף ערמונים טמון ביופיים של עצי הענק האלה. במהלך החודשים ספטמבר, אוקטובר ונובמבר הם משנים באיטיות את צבעם, עליהם הופכים זהובים ונושרים ברחבי המטעים הענקיים. קטיף הערמונים יכול, אם כן, להיות בסיס לטיול לא פחות רומנטי מקנייתם בקרן רחוב בפריז. 
 
תפוחים בנורמנדי  
וימוטייר (VIMOUTIERS) כמאתיים ק"מ מערבית מפריס, היא בירת הסיידר (משקה מתקתק, קצת דומה לבירה, עם אחוז אלכוהול נמוך, שמופק מתפוחי עץ) והקלוואדוס (משקה אלכוהולי שמופק מאפרסקים). חודשי הסתיו, במהלכם קוטפים את הפירות, מספקים באזור זה את התקופה הפעילה ביותר. כיוון שסיידר מוכן לשתייה זמן קצר מאוד לאחר הכנתו אפשר להתחיל בטעימת יבול השנה כבר באמצע אוקטובר. בין ה18- ל20- באוקטובר מתקיים בעיירה "חג התפוח" במהלכו, מלבד שתייה מופרזת ותהלוכות חגיגיות, מתקיימות גם תחרויות מגוחכות כמו "אלוף הקילוף המהיר ביותר של תפוח עץ". 
אלה שאוהבים לגוון את טעם תפוחי העץ יכולים לצעוד כחמישה ק"מ דרומה לעיירה קממבר, בה מייצרים כבר יותר ממאתיים שנים את אותה גבינה, לפי אותו מתכון שפיתחו נזירים משועממים, שזכה להצלחה גדולה והפך מותג עולמי.