טיולים מיוחדים
טיול מאורגן לתאילנד
1999$
12 לילות, א. בוקר

 

נורמנדי - אתרים ומסלולים מומלצים

חבל נורמנדי (Normandy) בצפון-מערב צרפת מספק מסלול טיול מגוון. אוהבי הטבע ייהנו כאן מן הגבעות הירוקות, הנוף השליו, החוות המבודדות ומן החופים האינסופיים. אלה שאוהבים עיירות קטנות, עם מסעדות דגים מצויינות, ילקקו את האצבעות. מטיילים שמעריכים אתרים היסטוריים חשובים ימצאו עניין רב בחופי הפלישה של בנות הברית לצרפת במלחמת העולם השנייה.

היהלום שבכתר הטיול לנורמנדי הוא ללא ספק מון סן מישל (Mont St. Michel) – אחד האתרים היפים והמפורסמים ביותר באירופה כולה – מנזר שניצב על צוק סלע בולט בלב החוף השטוח. לעיתים, בשעת הגאות, הוא אי מוקף מים ולעיתים בשעות השפל הוא מחובר ליבשה. כאשר אל כל אלה אפשר להוסיף כוס של קלבאדוס משובח – משקה אלכוהולי נהדר שמיוצר מתפוחי העץ המקומיים – ההנאה מושלמת.

205 קילומטרים מפרידים בין פריז ללה-האברה (Le Havre) על חוף האוקיינוס האטלנטי. מסלול הטיול נמתח על פני כ-400 קילומטרים. הנסיעה בקטע שבין פריז לרואן (Rouen), בה מתחיל למעשה הסיור העיקרי בנורמנדי מהירה מאוד ואפשר לעשותה על הכביש המהיר 13A או 5E.

מפריז לז'יברני (Giverny)

 
75 קילומטרים בלבד מפרידים בין פריז לכפר ז'יברני. הנסיעה הקצרה הזו מערבה, לאורך נהר הסיין, במכונית או ברכבת שיוצאת מתחנת סן לאזאר (Gare St. Lazare) לעיר ורנון ומשם באוטובוס, היא טיול היום היפה ביותר שאפשר לעשות מחוץ לבירה הצרפתית.

תחילתו של המסלול בפריז. יוצאים מפריז מערבה מאזור יער בולון. נוסעים על האוטוסטרדה (5E או 13A) בכיוון צפון-מערב. דרך זו מובילה לעיר רואן ובהמשך ללה האברה (Le Havre).

הכפר ז'יברני מפורסם בעיקר בזכות ביתו של הצייר קלוד מונה והגנים שמקיפים אותו. הצייר, שנחשב כיום לאחד מאבות האימפרסיוניזם הצרפתי, שכר בית גדול בז’יברני ב-1884. במשך 43 השנים הבאות, עד שמת בשיבה טובה בגיל 86, חי מונה בבית בז’יברני, צייר ללא הרף את נופי הכפר ובעיקר את גינת ביתו והעניק למקום פרסום אדיר. המקום, שמופעל כיום בידי "אגודת קלוד מונה", שופץ ושוקם במשך עשר שנים, נפתח לקהל ב-1980 ונשמר כיום בקפדנות במצב דומה מאוד לזה ששרר בו במאה ה-19.

מז'יברני לרואן


כאשר יוצאים מז'יברני לאחר הביקור בביתו של הצייר מונה ופונים להמשך המסלול, אפשר אמנם לחזור לאוטוסטרדה, אבל מעניין יותר לנסוע בכביש הצמוד לנהר הסיין (313D), על הגדה השמאלית (המערבית) של הנהר. נוסעים בדרך זו עד לעיר רואן.

רואן ידועה כ"עיר מאה המגדלים" או כעירה של ז'אן ד'ארק. הגיבורה הצרפתית בת המאה ה-15 הובאה בעיר למשפט וב-30 במאי 1431 הועלתה על המוקד והפכה לאגדה. במקום המדויק בו הועלתה ז'אן ד'ארק על המוקד ניצב צלב מתכת גדול, בפתחה של כנסייה שנושאת את שמה של ד'ארק. הכנסייה המודרנית מעוצבת באופן ייחודי ומושכת את העין. כנסייה זו ניצבת בכיכר השוק העתיק (Place du Vieux-Marché).

חלקים גדולים מן העיר אמנם חרבו במהלך מלחמת העולם השנייה, אבל מאז הושקע מאמץ גדול בשיפוץ ובשחזור וגם כיום אפשר לראות במהלך סיור ברחובות העיר העתיקה כ-2000 בתי קורות עתיקים. רוב האזור העתיק סגור בפני תנועת מכוניות והטיול בו נעים במיוחד. הרחוב המרכזי באזור זה הוא Rue de Gros Horloge שמחבר בין הקתדרלה לבין הכנסייה החדשה. במרכזו של הרחוב ניצב שעון ענק מתקופת הרנסאנס שמעניק לו את שמו.

מרואן להונפלר (Honfleur)


לאחר היציאה מרואן נוסעים לאורך נהר הסיין בכביש שמוביל מערבה (982D). כאשר מגיעים לקנטלה (Canteleu) מבקרים במקום. לאחר מכן נוסעים בכיוון צפון לפקאן בכביש 926D. במהלך הנסיעה חולפים ליד אוברוויל לה קמפניה (Auberville la Campagne), בולוויל (Bolleville), ופוביל (Fauville).

בסופו של קטע זה מגיעים לפקאן על חוף האוקיינוס האטלנטי. מנקודה זו מתנהל חלק ניכר מן המסלול לאורך חופי האוקיינוס. במקומות רבים יש תצפיות יפות על החוף, על הים ועל הגבעות שיורדות אל החוף. כדאי לעצור במקומות שמהם יש תצפית יפה אל האוקיינוס.

אטרטה (Etretat) על חוף האוקיינוס היא אחד משיאיו של המסלול לאורך החוף וכדאי להשתהות כאן פרק זמן ממושך יותר. הכפר אטרטה, 20 קילומטר מדרום מערב לפקאן, אינו מעניין כשלעצמו אבל הוא בסיס לטיול באחד החופים המרתקים ביותר באירופה. באזור זה מתנשאים כמה מצוקי החוף הלבנים והיפים ביותר שתיתקלו בהם. הצוקים הנודעים ביותר הם פאלז ד'אמון (Falaise d’Amont) ופאלז ד'אבאל (Falaise d’Aval). האחרון הוא למעשה קשת סלע ענקית. שביל שנמתח בראש קו הצוקים מוביל אל הקשת ואל נופים מדהימים של המפרץ כולו. מול החוף מתנשאת "המחט" (L’Aiguille) צוק סלע מפורסם בלב ים שגובהו 100 מטר.

לאחר הביקור באטרטה נוסעים בכביש דרומה לאורך החוף עד לה-האברה (Le Havre) – כביש 940D.
זו עיר גדולה ובעלת אופי תעשייתי ואין טעם להשתהות בה זמן רב. מלה-האברה נוסעים בכביש 29A על גשר נורמנדי שחוצה את שפך נהר הסיין עד הונפלר. זו אחת העיירות הנעימות ביותר באזור ויש להקדיש לה תשומת לב רבה. העיירה היפה שוכנת על שפך נהר הסיין. כדי להגיע אליה חולפים על פני אחד הגשרים החדשים, הארוכים והמרשימים ביותר באירופה. הגשר נקרא "פון דה נורמנדי" (Pont de Normandi), אורכו כשני קילומטרים והוא נחנך ב-1995. למעשה הונפלר היא המקום הקרוב ביותר לפריז על חוף הים. רק כמאתיים קילומטרים מפרידים בין מגדל אייפל לחוף של נמל הדיג הצבעוני. לאור זאת אין פלא שפריזאים רבים נוהרים לכאן, בעיקר בסופי שבוע.

שני המוזיאונים הבולטים והחשובים בעיירה הם המוזיאון הימי (Musee Maritime) בצד המזרחי של הנמל העתיק (כתובת Quai Saint-Etienne, אתר המוזיאון ») והמוזיאון לאתנוגרפיה ולפולקלור של נורמנדי (Musee de Floklore et Ethnographie) ששוכן ליד המוזיאון הימי ב-Rue de la Prison. אולמות המוזיאון מתעדים את מראה בתי העשירים שחיו במקום במאה ה-16.

אתר מעניין נוסף הוא גארנייה א סל (Greniers a Sel) שני מחסני מלח ענקיים ב-Rue de la Ville. כאן אוחסן המלח ששימש את הדייגים לשימור הסחורה שהעלו.

מהונפלר לקאאן


לאחר הביקור בהונפלר נוסעים לשתי עיירות נוספות לאורך החוף: טרוויל (Trouville) ודוביל (Deauville) בכביש הצמוד לחוף - כביש 513D. בהמשך המסלול נוסעים לעיר קאאן Caen (בכביש 513D) דרך וילר סור מר (Villers s. Mer), הולגאט (Houlgate) וקאבור (Cabourg). קאאן היא תחנה חשובה במסלול נורמנדי ובה כמה אתרים מרתקים. כדאי לשהות בה לפחות חצי יום.  

ב-6 ביוני 1944 נחתו כוחות אמריקאים, קנדים ובריטים בחמישה חופים בנורמנדי. הפלישה לנורמנדי נחשבת התפנית החשובה ביותר שהובילה לסיומה של מלחמת העולם השנייה בניצחון בנות הברית.
הערים קאאן ובאיו, שתיהן שוכנות כעשרה קילומטרים מן החוף, הן המרכזים העירוניים של האזור. בקרבות הקשים שהתחוללו בקאאן בשבועות שלאחר הפלישה נהרס חלק גדול מן העיר. המוזיאון ואתר ההנצחה הייחודי בקאאן מוקדש למסר אחד – הצורך בשלום ומוראות המלחמה. שמו המלא של המקום הוא "אתר הזיכרון של קאאן – מוזיאון לשלום". העובדה הזו הופכת אותו למקום מעניין, שבניגוד לרוב המוזיאונים האחרים באזור אינו מציג טנקים, כלי נשק או מדי קרב, אלא מצביע דווקא על הנזקים שגרמה המלחמה. באופן עקבי מוצגות במוזיאון ההתרחשויות בצד הגרמני מול ההתרחשויות בצידן של בעלות הברית. בכל התצוגות מודגשים ההיבט האנושי, האזרחי והצבאי לצד הסבל האנושי שחוו כל הצדדים הלוחמים.  

Mémorial de Caen
הכתובת: esplanade Dwight Eisenhower.
אתר אינטרנט »

מקאאן לחופי הפלישה – סוורד, יונו, גולד, אומהה, יוטה - כביש 514D


עם תום הביקור בקאאן נוסעים צפונה ומערבה לחופי הפלישה ומבקרים בחמשת החופים בהם נחתו כוחות הברית.
חופים אלה נושאים עד היום את שמות הקוד שהוצמדו להם ערב הפלישה - יוטה ואומהה אליהם הגיעו כוחות אמריקאים, גולד וסוורד בהם נחתו הבריטים וחוף יונו, אליו הגיעו כוחות קנדים. 15 מוזיאונים, שעוסקים בנחיתת כוחות בנות הברית ובקרבות שהתנהלו באזור אחריה, פועלים כיום לאורך קטע החוף הלא ארוך הזה, שנמתח על פני כחמישים קילומטרים סך הכל.

מחופי הפלישה נוסעים לעיר באיה (Bayeux), לה היסטוריה ארוכה ומרתקת ובה אפשר לראות כמה אתרים מעניינים.
לאחר מכן נוסעים לכיוון סנט לו (St. Lo) בכיוון דרום מערב  דרך וובאדון (Vaubadon), בכביש 572D.
מבקרים בסנט לו. אין טעם להקדיש למקום זמן רב ואפשר להסתפק בביקור קצר. בהמשך הדרך מבקרים בצוקי רוש דה האם (Roches de Ham), שנופם מיוחד מינו. לאחר הביקור בצוקים נוסעים לכיוון אווראנש (Avranches). חולפים ליד אווראנש וממשיכים למון סן מישל.

מון סן מישל


מספר המבקרים מעיד על כך שמון סן מישל הוא אתר התיירות השלישי בצרפת. לאחר מגדל אייפל ומוזיאון הלובר.
הבסיס לו הוא צוק גרניט שניצב על חוף האוקיינוס האטלנטי במערב נורמנדי ומתנשא לגובה 130 מטרים. במאה ה-13 נבנה עליו מנזר ומאתיים שנה לאחר מכן נוספו במקום ביצורים גדולים כדי להגן מפני האנגלים שמעבר לתעלה.
התמונה שתגלו במון סן מישל תלויה במידה רבה במשטר הגאות והשפל במקום. ההפרשים בין הגאות והשפל עשויים להגיע עד 15 מטרים. הגאות הגבוהה ביותר, במהלכה מוצפים גם הסוללה והכביש שמובילים אל המנזר, חלים בימי השוויון ב-21 במרס וב-21 בספטמבר. הגאות והשפלים השגרתיים יותר מתחלפים בכל שש שעות ואם יש לכם אפשרות לצפות בחילופים דרמטיים אלה – אל תחמיצו.

האתר העיקרי במון סן מישל הוא המנזר. הביקור בו כרוך אמנם בטיפוס ארוך במדרגות אבל המאמץ כדאי והנוף שנשקף ממרומי הגבעה נהדר. כדאי להצטרף לסיור המודרך שנערך במקום ומסביר את רזי האדריכלות של המבנה הענק.

Abbaye du Mont Saint Michel
אתר המנזר »


לקבלת פרטים נוספים לחצו כאן »
עוד על נורמנדי:
מפת נורמנדי »
בחזרה ל: נורמנדי, צרפת, אירופה, מידע על יעדי נסיעה
i&m עיצוב אתרים
דרונט בניית אתרים
טיסות לאפריקה | טיסות לדרום אמריקה | טיסות לאוסטרליה | השכרת רכב בארץ | השכרת רכב בחו"ל