טיולים מיוחדים
טיול מאורגן לתאילנד
1999$
12 לילות, א. בוקר

 

רומא - אתרים מומלצים

רומא מספקת למבקרים בה אינספור אתרים, כיכרות, שווקים ומוזיאונים. קשה כמובן לבחור ביניהם, אבל יש מקומות שלא כדאי להחמיץ, גם אם אתם בביקור ראשון, שני או שלישי בעיר הנצח. הנה מבחר של אתרים כאלה. ויש עוד ועוד ועוד.

הקולוסיאום ושער טיטוס, רומא

הקולוסיאום והפורום רומנום

במארס 2008 נפתח למבקרים ביתו של אוגוסטוס בפורום רומנום. כמה אופייני לרומא – עדיין חושפים בה חידושים מרעישים של ממצאים בני אלפי שנים. ביתו של הקיסר אוגוסטוס בפורום רומנום מורכב מארבעה חדרים ששימשו לפני אלפיים שנה כמקום מגוריו של הקיסר. יופים טמון בציורי הקיר בצבעי כחול, אדום וצהוב. ארכיאולוגים משווים את איכות ציורי הקיר היפים בבית הקיסר לאלה שנמצאו בפומפיי. הכניסה לפורום רומנום עולה 11 יורו והכרטיס כולל ביקור גם בגבעת הפלטין ובקולוסיאום. כדי להגיע לאזור הפורום רומנום מתחנת טרמיני אפשר לצעוד כעשרים דקות ברגל דרומה לאורך ויה קאבור או לנסוע שתי תחנות ברכבת התחתית (קו B) לתחנת הקולוסיאום.

 

קמפו די פיורי

הכיכר היפה הזו, שמשמשת במשך רוב שעות היום כשוק ירקות ופירות מתרוקנת בשעות הערב המוקדמות. פסלו של ג'ורדנו ברונו ניצב במרכזה וצופה על שני מוסדות שמציעים יין איטלקי משובח. האחד הוא “a Vineria והשני נקרא Taverna del Campo. ההליכה מהאי טיברינה נמשכת כרבע שעה.

 

הפנתיאון, פיאצה נבונה ומוזיאון ברמנטה

 

שלושת האתרים האלה סמוכים זה לזה. השניים הראשונים מוכרים מאוד, אבל לא כדאי לוותר עליהם בכל ביקור. הפנתיאון הוא המבנה שהשתמר בצורה הטובה ביותר מימי רומא העתיקה. קדש הוקם בשנת 27 לפנה"ס בידי מרקוס אגריפס, חתנו של הקיסר אוגוסטוס. הקיסר אדריאנוס בנה אותו מחדש במאה השנייה. הכניסה לאולם הענק חופשית ואפשר פשוט לעמוד במרכזו כמה דקות ולהתפעל מן הכיפה המופלאה, שנחשבת להישג האדריכלי המרשים ביותר ברומא העתיקה. כמה ממלכי איטליה קבורי בפנתיאון וכן הצייר רפאל.

כתובת: Piazza della Rotonda. 

פיאצה דלה רוטונדה, מול הפנתיאון, זכתה פעם לכינוי "חדר המגורים של רומא". הכוונה היתה שכאן נפגשים כולם ומספרים מה קרה להם במשך היום. הסופר האמריקאי דן בראון, בספרו "מלאכים ושדים", העניק לכיכר פרסום עצום, שמושך אליה המון מבקרים. קפה די ריאנצו נהנה בעיקר מכך שהוא ניצב על כיכר הרוטונדה.

פיאצה נבונה היא  הכיכרות הגדולות והיפות ברומא. היא מוקפת מכל עבריה בארמונות בסגנון הבארוק וניצבות בה שלוש מזרקות מרשימות מאוד. מזרקת ארבעת הנהרות של ברניני במרכז הכיכר נחשבת לאחד מן הסמלים היפים בעיר. 

כתובת: מצפון לוויה די פסקווינו (Via di Pasquino). 

מוזיאון קיוסטרו דל ברמנטה (via della Pace), במרחק כמה עשרות מטרים ממערב לפיאצה נבונה, אינו זוכה להכרה שהוא ראוי לה. המבנה של הקלויסטר הוקם ב-1504 והוא יפה, סימטרי מאוד ולא גדול מדי. יש בו חצר פנימית מרכזית מרובעת ומרפסות אבן מקיפות אותה. התערוכות שמוצגות במקום מתחלפות. על מרפסת האבן בקומה השנייה פועל בית קפה מצוין, ששולחנותיו צופים על החצר הפנימית.

 

מזרקת טרבי

הפונטנה די טרבי היא אחד המראות היפים והמפורסמים ברומא. המזרקה תוכננה בידי ניקולא סאלבי והוקמה כבר ב-1762. הדמויות שניצבות מעליה מייצגות בריאות ופוריות. ב-1991 הסתיימו עבודות הניקוי והשיפוץ של המזרקה. המנהג הרומאי אומר שמי שמטיל מטבע לבריכת המזרקה ישוב לבקר ברומא פעם נוספת.

כתובת: Piazza di Trevi. מטרו: ברבריני.

 

פיאצה דל פופולו

פיאצה דל פופולו, כמאתיים מטר ממזרח לנהר הטיבר נחשבת כשער הצפוני של אזור מרכז רומא. הכיכר, שנבנתה כבר במאה ה-16, שופצה ושוחזרה מאז לא מעט פעמים. קפה רוסאטי זכה למוניטין בשנות השישים והשבעים, כאשר שימש כמקום המפגש האהוב ביותר על כוכבי הקולנוע והטלוויזיה של התקופה. עכשיו הוא זוכה לעדנה מחודשת ונחשב למקום הכי אופנתי בעיר. הכתובת: פיאצה דל פופולו 4


 

פיאצה דלה טריניטה דל מונטה והמדרגות הספרדיות

אתר זה נחשב אחד ממקומות המפגש הפופולריים ביותר בעיר. המדרגות נבנו ב-1725 ונקראו על שם נציגות ספרד בוותיקן. כנסיית השילוש הקדוש של ההרים נבנתה במימון צרפתי. כאשר עומדים מול המדרגות מצד ימין ניצב ביתו של המשורר האנגלי ג'ון קיטס. בבית זה בילה קיטס את שלושת חודשי חייו האחרונים ומת בו בשנת 1821 בגיל 25. הבית משמש כיום כמוזיאון לזכרו.

כתובת בית קיטס: Piazza di Spagna 26

אתר האינטרנט של המוזיאון » 

 

גן התפוזים

כאשר יוצאים מן הפורום לכיוון דרום חולפים על פני הצ'ירקו מאסימו – מסלול המירוצים העתיק של העיר – וממשיכים לפיאצלה אוגו לה מאלפה, ממנה עולה ויה סנטה סבינה. העלייה התלולה אמנם מעט מאומצת אבל קל להתעלם מן הטיפוס בזכות הגנים היפים שמלווים את המסלול. גן הוורדים על פניו חולפים, שנחשב אחד מגני הוורדים היפים בעולם, נטוע על אתר בית הקברות היהודי העתיק של רומא. בראש הגבעה פרוש בפני המבקרים "גן התפוזים" (Giardino degli Aranci). הגן ניטע לכבודם של עצי התפוזים הראשונים שהובאו לעיר מסן דומניקו בספרד בשנת 1220. מרפסת תצפית יפה שצופה על העיר ועל הנהר מושכת לכאן זוגות רומנטיים רבים. הליכה קצרה מן הגן מוליכה אל מנזר אבירי מלטה. גן המנזר אמנם נעול אבל בדלת יש פתח הצצה שמאפשר לראות פלא פרספקטיבה קטן – שדרת עצים ארוכה וגזומה היטב ובמרכזה כיפת הותיקן.

 

המוזיאון היהודי ובית הכנסת

גרם מדרגות אבן מוליך מן הגבעה עליה ניצב גן התפוזים לגדת נהר הטיבר. הליכה שנמשכת כרבע שעה צפונה מובילה למוזיאון היהודי של רומא ואל בית הכנסת הגדול בעיר ברחוב קטאלאנה, על גדת הנהר. מוזיאון זה, שמתעד את חיי הקהילה בת אלפיים השנה, אחת העתיקות בעולם, מרתק ולא כדאי להחמיץ את הביקור בו. המוזיאון נחנך כבר ב-1960 במבנה הצמוד לבית הכנסת וחודש לאחרונה. המוצגים שבו נאספו מחמישה בתי כנסת בעיר. האוסף הגדול והמרשים ביותר הוא מתקופת הגטו של רומא, בין השנים 1555 ל-1800. במוזיאון מוצג אוסף אריגים גדול, שכולל 900 כיסויי תורה, כתבי יד מהמאה ה-14 וטקסטים רבים שמתעדים את חיי הגטו. כמו כן יש במקום תיעוד של תרומת קהילת יהודי לוב שנמלטו לעיר ב-1967. צמוד למוזיאון ניצב בית הכנסת העתיק והגדול של רומא שנבנה כבר ב-1905. במבנה הענק מקום ליותר מאלף מתפללים והוא מרשים ומפואר במיוחד. סיורים מודרכים באיטלקית ובאנגלית נערכים בכל שעה. מחיר הכניסה 7.50 יורו. המקום פתוח בימי ראשון עד חמישי מעשר עד חמש ובימי שישי מתשע עד שתיים.

אתר המוזיאון »

 

המאוזוליאום של אוגוסטוס

אתר זה, שהיה מכוסה פעם בשיש והצל עצים, שימש כמקום קבורתם של קיסרים רבים מן המאה הראשונה. אי אפשר להיכנס למאוזוליאום עצמו, אך אפשר להקיף אותו ולטייל מעט בכיכר.

כתבות: פינת ויה די ריפטה עפ פיאצה אוגוסטו אימפרטורה.

 

האי טיברינה

בלב נהר הטיבר, בין גשר גריבלדי לגשר פלאטינו, ניצב האי טיברינה. זו בועה שלווה בלב העיר הסואנת כל כך. יש כאן כמה בתי קפה קטנים ונעימים וגן לא גדול. פונטה פבריציו, מול בית הכנסת, חוצה את הנהר ומוליך אל האי מצד אחד ופונטה צ'סטיו מחבר את האי לגדה המערבית של הנהר מצידו האחר. זה מקום נעים לסיים בו את היום.

אתר האינטרנט של האי »

 

צ'נטראלה מונטה-מרטיני

מרכז מונטה-מרטיני נמצא במיקום מרוחק למדי. כדי להגיע אליו צריך לנסוע כעשרים דקות ברכבת בקו B עד תחנת Garbatella (שלוש תחנות מהקולוסיאום) ומשם לצעוד כחמש דקות ברגל (Via Ostiense 106). השכונה אינה חלק מהמרכז התיירותי של רומא, אבל המאמץ משתלם. המקום שימש בעבר תחנת כוח של חברת החשמל המקומית. כיום זה מוזיאון לאמנות שמציג פסלי שיש עתיקים. הרעיון המבריק של מתכנני המקום היה להשאיר את כל המכונות, הטורבינות לייצור חשמל והדודים הגדולים בדיוק במקום בו עמדו. הצירוף שנוצר בין המכונות השחורות לפסלים הלבנים מקורי ומרתק. הרגילו אותנו לראות אמנות קלאסית בבניינים בסגנון הרנסאנס. מרכז מונטה-מרטיני מציג אמנות קלאסית באופן שונה ובמבנה תעשייתי. רוב הפסלים נמצאו ברומא במהלך המאה התשע עשרה ולא הוצגו מעולם.

מחיר הכניסה 4.5 יורו.

אתר האינטרנט של המרכז »

 

ארמון קווירינאלה

עד תום מלחמת העולם הראשונה התגורר בארמון זה מלך איטליה. כיום זהו מעונו הרשמי של נשיא איטליה. הבנייה בסגנון הרנסנס, אבל אצל המבקר נוצר הרושם שהמבנה שייך לאימפריה הרומית העתיקה. בעיקר תורמים לכך שני הפסלים הגדולים בכניסה. במרכז הכיכר מול הארמון ניצב אובליסק מצרי שהוצב כאן ב-1793. מן הכיכר נשקף מראה נהדר של רומא כולה.

כתובת: Piazza del Quirinale. מטרו: ברבריני.

אתר האינטרנט של הארמון »

 

ארה פאצ'יס

מזבח השלום ניצב היום לא רחוק מגדת הטיבר במרכז מבנה בטון וזכוכית שמגונן עליו. המזבח נבנה בידי הסנאט כמחווה לקיסר אוגוסטוס וכתודה על השלום שהביא לרומא. על קיר השיש אפשר להבחין בדמויותיהן החקוקות של בני משפחת המלוכה. המזבח שוחזר במשך שנים רבות מפיסות שיש שנמצאו במקומות שונים בעיר.

כתבות: Lungotevere Augusta

 

קפה סנט יוסטאשיו

פיאצה סנט יוסטאשיו נמצאת לא רחוק מפיאצה נבונה. הקפה שנושא את שם הכיכר הוא ללא ספק אחד הפופלריים בעיר וטוען לכתר הטוב ביותר. רוב שעות היום משתרך ליד הבר תור ארוך. האספרסו באמת מצוין והתחרות העיקרית של המוסד הזה היא עם שכנו "קפה קאמילוני". האחרון זוכה למוניטין מצוין בעיקר בזכות מאפי בית שמגישים בו.

הכתובת: פיאצה סנט יוסטאשיו 82.

 

הפלנטריום של רומא


הפלנטריום החדש יחסית נחנך ב-2004. הוא נמצא במוזיאון לתרבות רומא במרכז המכונה EUR. הוא מכיל אולם כדורי שעל כיפתו מוצגת בכל שעה תמונה מדויקת להפליא של מפת השמיים. ההקרנות האלה מאפשרות להבין את מיקום ותנועתם של כוכבי לכת, כוכבים, שביטים ועוד. המקרנים המשוכללים מאפשרים לעקוב גם אחר משימות חקר החלל שמתנהלות בימים אלה כולל תחנת החלל שנבנית כשיתוף פעולה בינלאומי. צמוד לפלנטריום מוזיאון לאסטרונומיה שמציג את תמונת היקום ותנועת כדור הארץ. הכתובת: Piazza Giovanni Agnelli, 10. אתר הפלנטריום »
לקבלת פרטים נוספים לחצו כאן »

להמנת טיסה לרומא » להזמנת חבילת נופש ברומא »


כתבות נוספות
רומא - מידע שימושי
שופינג ברומא
אירועים ברומא
מפת רומא
בחזרה ל: רומא, איטליהאירופה, מידע על יעדי נסיעה, שנת איטליה באופקים
i&m עיצוב אתרים
דרונט בניית אתרים
טיסות לאפריקה | טיסות לדרום אמריקה | טיסות לאוסטרליה | השכרת רכב בארץ | השכרת רכב בחו"ל