טיולים מיוחדים
טיול מאורגן לתאילנד
1999$
12 לילות, א. בוקר

 

כרתים - אתרים מומלצים

האתרים החשובים והמשמעותיים ביותר בכרתים הם הארמון המינואי בן 3,500 השנים בקנוסוס ובפסטוס. מי שהתאהב בשרידים המינואיים היפים יכול להרחיב את היריעה ולראות אותם גם בגורטיס, מאליה וגרוניה.

 

חובבי כנסיות עתיקות לא יחמיצו את כנסיית פאנאגיה קרה קריצה. אל אלה כדאי להוסיף ביקור מעניין במוזיאון הארכיאולוגי בהיראקליון, בירת האי.

 

חובבי ההליכה בחיק הטבע ירחיקו עד הפינה הדרום מערבית של האי ויצעדו בקניון סמריה הנפלא. נופים רחבים ויפים אפשר לראות גם באזור רמת לאסיטי.   

 

קו החוף הצפוני של האי כרתים נמתח על פני יותר מ-400 קילומטרים. הכביש הטוב ביותר באי אמנם מלווה אותו לכל אורכו, ובכל זאת הנסיעה מהיראקליון במרכז החוף הצפוני לקצהו המזרחי או המערבי של האי נמשכת כארבע שעות או יותר. המסקנה פשוטה – האי ארוך, המרחקים גדולים והנסיעה די איטית. אין טעם לתכנן ביקור בכרתים שמדלג במהירות בין חלקיו השונים של האי וכדאי לבחור בין המזרח למערב.

 

החלק המערבי ובייחוד העיר חאניה (Chania) והאזור שמקיף אותה זכו בשנים האחרונות למוניטין טוב יותר מזה של החלק המזרחי. באזור חאניה יש כמה מן החופים היפים ביותר, רובם באזור קאסטלי בפינה הצפון מערבית, פאליאוכורה בפינה הדרום מערבית וחופים כפאלאסארנה, אקרוטירי מאוורוס ואקרוטירי קוראקאס במערב.


חצי האי גראמבוסה במערב כרתים נחשב לאזור הנידח והפרוע ביותר באי. קטע החוף הזה מצפון לפלסרנה מבודד, יפה להפליא, נוח לקמפינג או ללינה בשטח ובעיקר מספק את תחושת החופש שהמגיעים לכאן מבקשים. לכמה מן החופים באזור זה קשה להגיע ברכב. דרך עפר מובילה עד החוף של טיגאני. כל מה שמעבר לו נחשב בכרתים לנידח מדי.
הנסיעה לאזור גראמבוסה לא ארוכה, רק 150 קילומטרים מנמל התעופה של היראקליון, מוכיחה שעשרות קילומטרים של חופים מבודדים לחלוטין, בהם יש למבקר תחושה שהמפרץ כולו הוא רכושו הפרטי, מזמינים את המבקרים שמוכנים להתאמץ קצת. אלה מקומות שנעים לבלות בהם יום או יומיים. כדי לחפש לינה מסודרת ומקלחת צריך לחזור לעיירה קסטלי קיסאמוס, 43 קילומטרים מערבית מחאניה.


ככל שמתרחקים מזרחה מהיראקליון קל יותר למצוא חופים מבודדים ויפים. זה אמנם אפשרי גם באזור מאליה, המרוחק רק כארבעים קילומטרים מהיראקליון, אבל זה קל הרבה יותר ממזרח לעיר איוס ניקולאוס. הרוצים לחפש חוף מבודד צריכים להצטייד בכלי תחבורה ובתשוקת הליכה מזערית. ללא שני אלה אין ברירה אלא להישאר בבית המלון. לחלק מן המלונות יש אמנם חופים יפים ומסודרים, אבל הם נעדרי תחושת חופש ובידוד אמיתיים. 
 

מאליה

 
בקצה המזרחי של העיירה, מול מלון Sirens Beach, יש חוף מסודר, עם כסאות נוח ושמשיות. יתרונו הגדול של המקום השגרתי הזה טמון באי קטן במרחק כמאה וחמישים מטר מן החוף. השחייה אל האי הזה, הביקור במבנה הכנסייה הקטן שניצב עליו, הישיבה בצל העץ הבודד שצומח שם והשחייה חזרה מעניקים לביקור במקום ייחוד וטעם. 
 

איוס ניקולאוס


בעיר עצמה, אחת הגדולות בכרתים, אין חופים נעימים אבל מדרום לה באמודארה (Ammoudara), בוואטי (Vathi), ובאזור פאיה אמוס (Pahia Ammos) יש כמה חופים נקיים. רובם חסרי ייחוד, אך הם קרובים מאוד לכביש הראשי והגישה אליהם נוחה. מצפון לאיוס ניקולאוס המבחר מעניין הרבה יותר. אפשרות אחת היא ליד הכפר אולוס (Olous), בין איוס ניקולאוס לאלונדה, שם יש חוף חולי ויפה ובמים אפשר לראות די בקלות שרידי עיר עתיקה שקועה במפרץ. מצפון לאלונדה שוכן הכפר פלאקה ומולו האי ספינלונגה, בקצהו הצפוני של הכפר יש שני חופי רחצה יפים, עם מי טורקיז שלווים וכמה מסעדות שצופות על המים. 
 

ספינלונגה


ההיסטוריה של ספינלונגה ארוכה מאוד. הוונציאנים קנו אותו מן האימפריה הביזנטית כבר במאה ה-13 ולאחר שהכירו בחשיבות האסטרטגית העצומה שלו בנו עליו מערכת ביצורים מסיבית. הביצורים האלה הם המבנים הבולטים ביותר על ספינלונגה גם כיום. הם הצליחו להרחיק את הכובשים העותמנים במשך עשרות שנים, עד 1715. מאז ועד תחילת המאה העשרים שלטו העותמנים באי ואזרחים, בעיקר דייגים, התגוררו בבתים הרבים. הספר "האי של סופיה" העניק למקום פרסום רב. הספר מתמקד בחמישים השנים הראשונות במאה העשרים, אז שימש ספינלונגה כמושבת מצורעים יוונית, אליה הובאו חולים במחלה חשוכת המרפא מרחבי יוון. 
 

מוהלוס


כעשרים קילומטרים ממזרח לאיוס ניקולאוס, מצידו השני של מפרץ מיראמבלו שוכן הכפר מוהלוס (Mohlos). הכביש הראשי מרוחק בקטע זה כחמישה קילומטרים מקו החוף אבל כדאי מאוד לפנות ולרדת בכביש הצר והמתפתל המוליך לכפר. במוהלוס יש שני חופים יפים, אם כי קצת סלעיים. אי קטן חוסם את הכניסה למפרץ ומעניק לשחייה במקום טעם מיוחד. יתרונו הגדול ביותר של הכפר טמון בכמה בתי קפה וטאברנות יפים שפרוסים על קו המים. במוהלוס יש גם חדרים להשכרה בבתי משפחות לרוצים להישאר וללון במקום.  
 

ואי


העיירה ואי, 170 קילומטרים ממזרח לכרתים, שוכנת בקצה המזרחי של האי. חוף התמרים ליד ואי הוא אחד היפים ביותר בכרתים וזכה למוניטין ותיעוד כבר בימי היוונים הקדמונים. חורשת התמרים הגדולה, ממש על קו המים, נחשבת ייחודית באירופה כולה ואם יש מקום שמזכיר את חופי סיני יותר מכל מקום אחר, אין ספק שחוף התמרים של ואי הוא המקום.
לקבלת פרטים נוספים לחצו כאן »
כתבות נוספות

כרתים - מידע שימושי

מפת כרתים


בחזרה ל: כרתים, יוון, אירופה, מידע על יעדי נסיעה
i&m עיצוב אתרים
דרונט בניית אתרים
טיסות לאפריקה | טיסות לדרום אמריקה | טיסות לאוסטרליה | השכרת רכב בארץ | השכרת רכב בחו"ל