ספרד

ספרד

השיבה הגדולה לספרד מתחוללת בימים אלה. היא נושאת כמובן אופי שונה מן ההתיישבות היהודית הגדולה אבל בכל זאת – קצת יותר מחמש מאות שנים לאחר הגירוש הגדול של יהודי ספרד – הארץ הענקית והנפלאה הזאת זוכה לפופולריות עצומה כיעד תיירות מוביל בעולם. 
 
ספרד היא ארץ מענגת במיוחד. עיקר התענוג נובע מן המגוון. אפשר לבחור מתוכו כל מה שרוצים ויש המון. זאת ארץ מרתקת כי ההבדלים בתוכה עצומים – קשה מאוד להשוות בין התענוגות של ברצלונה, עם האדריכלות המדהימה שלה על חוף הים התיכון, לבין הפסגות המושלגות של הפיקוס דה אירופה – הרכסים הגבוהים של הפירנאים. אי אפשר בכלל להשוות את המוזיאונים המופלאים, מהטובים בעולם, של מדריד לסמטאות הצרות של הכפרים הלבנים בחבל אנדלוסיה ובכל זאת – כל אלה הם ספרד. 
 
ברצלונה היא העיר הפופולרית ביותר עבור המבקרים בספרד. יש בה מגוון עצום ומהנה במיוחד של הצעות – האדריכלות של גאודי מעוררת חיוך והנאה, חוף הים מעורר רצון לרבוץ בחול, המסעדות ובתי הקפה מעוררים צימאון ורעב לקנקן סנגריה אדומה עם מנת פאייה גדושה במעדנים. לאלה כדאי להוסיף את המוזאונים המצוינים שמוקדשים ליצירותיהם של מירו ופיקסו כדי להבין שהעיר מזמנת לנו ביקורים מענגים ויש כמובן את הקניות הטובות שאפשר לערוך בברצלונה, את האופנה, הנעליים, התכשיטים וכל השאר. ויש כמובן את קבוצת הכדורגל העירונית שרבים עדיין רואים בה את הקבוצה הטובה בעולם. גם בקמפ נואו, האיצטדיון של ברצלונה, יש מוזיאון והוא פופולרי יותר מכל האחרים בעיר. 
 
אם נוסעים דרומה לאנדלוסיה, לערים נהדרות כקורדובה, גרנדה, וסביליה  אפשר להכיר  את פלאי האדריכלות המוסלמית והתרבות הצפון-אפריקנית וללמוד רבות על העבר היהודי המפואר. במוקד האתרים באנדלוסיה ניצב אחד מפלאי תבל - ארמון האלהמברה בגרנדה. מתחרים בו גם ארמונות המלכים בקורדובה. בעמקים של אנדלוסיה זורמים נהרות ונחלים, שיוצרים נופי גנים פורחים. רכס ההרים, סיירה נבדה, מושלג ויפה וקצת במפתיע, לא רחוק ממנו נפרש לפנינו המדבר נבדה הצבעוני. רונדה היא בירת הזיתים של ספרד וזה תואר חשוב כי ספרד מייצרת כמחצית מכמות שמן הזית העולמית וניצבת במקום השלישי בין יצרניות היין בעולם.
 
בצפון המדינה, לאורך חופו של האוקיינוס האטלנטי, שוכנת בילבאו ובמרכזה ניצב מוזיאון גוגנהיים – אחת מן הפנינים האדריכליות המרשימות ביותר בספרד ובאירופה כולה. לא רחוק מבילבאו שוכנת העיירה גרניקה שנהפכה בזכות יצירתו של פיקסו לסמל עולמי.
 
מדריד, בירת הממלכה, זוכה בשנים האחרונות לפופולריות מחודשת ומוצדקת. כדאי להגיע אליה ולו רק כדי ליהנות מן המוזיאונים המופלאים שפועלים בה – הפראדו, שנחשב אחד מן המוזיאונים לאמנות הטובים בעולם, הריינה סופיה, שמכיל אמנות מודרנית מרתקת ומוזיאונים רבים נוספים. 
 
לא רחוק ממדריד אסור להחמיץ ביקור בטולדו בעלת העבר היהודי העשיר. זאת עיר יפהפיה ומרתקת, שבמהלך השיטוט בסמטאותיה קל לחשוב שחזרנו אל ימי הביניים. זה מקום מצוין לתור בו אחר בתי כנסת יהודיים עתיקים. 
כמעט ארבע מאות שנים חלפו מאז כתב סרוונטס, הסופר הגדול של ספרד, את דון קיחוטה, שנחשב לאבי הספרות המערבית. מפתיע כמה קל לתור אחר עקבותיו של דון קיחוטה הדמיוני ברחבי ספרד. במרכז מדריד ניצב פסל גדול שלו רוכב לצידו של סנשו פנשה משרתו הנאמן.  מדרום למדריד ולטולדו משתרעים מישורים רחבים, שחלק גדול מהם מכוסה בכרמים. בין המרחבים מתרוממות מצודות עתיקות, ולמרגלותיהן בנויות עיירות לבנות-אדומות. זוהי לה מנצ'ה, ארצו של דון קיחוטה, האביר הפילוסוף. הכפר קונסואגרה שימש כמקור ההשראה לסיפור המלחמה בענקים, הפונדק העתיק בפוארטו לפיסה, נחשב מקום סיפור הקדשתו של דון קיחוטה, והעיירה טובוסו, מכורתה של דולציניאה "היפה" – כל אלה הן תחנות בארצו של האביר בן דמות היגון.

יעדים נוספים בספרד:

בילבאו » ברצלונה » גרנדה » טולדו »
מדריד » סביליה » פלמה דה מיורקה » קורדובה »

צור קשר


הרשמה לניוזלטר

אנו מחפשים עבורך את התוצאה הטובה ביותר

-->