ספרד

ספרד ומחוזותיה

 
 
עובדות על ספרד:
בירה: מדריד
שטח: 492,463 קמ"ר
אוכלוסייה: 42 מיליון
שפה רשמית: ספרדית קסטיליאנית (והניבים - בסקית, קטלנית, גאליסית)
דתות: 98% נוצרים, 1% מוסלמים.
חקלאות: יבולים עיקריים: דגנים, ירקות, זיתים, ענבי יין, סלק-סוכר, הדרים, פשתן, טבק, קנבוס, קטניות, כותנה.
משק חי: משק בשר (חזיר, בקר, כבש, עוף, עז, ארנבת), משק חלב, דבש, ביצים.
תעשייה: ענקפים עיקריים - בגדים, נעליים, מוצרי מזון, משקאות, מתכות ומוצרי מתכת, כימיקלים, בניית אוניות, כלי-רכב, מכונות-כלים, תיירות.
אוצרות טבע: נפט, גז, פחם, אבץ, אורניום, אנתרציט, ברזל, זהב, כספית, ליגניט, מלחי אשלגן, נחושת, פיריטים, פצלת פלואור, עץ.
צורת שלטון: מונרכיה פרלמנטרית דמוקרטית.
 
שטחה של ספרד כחצי מיליון קילומטרים רבועים, בערך פי 25 משטחה של ישראל. חיים בה כ-40 מיליון תושבים. הגיאוגרפיה של ספרד מעניינת כייוון שבמרכזה מתנשאת רמה שגובהה כ-800 מטרים. הרמה מוקפת ברכסי הרים: קנטבריה בצפון, איבריה בצפון מזרח, סיירה מורנה בדרום. בצפון מזרח הממלכה מתנשא רכס הפירנאים שנמתח מהים התיכון עד מפרץ ביסקאיה. ההר הגבוה ביותר בספרד הוא הר מולסן, שמתנשא דווקא בדרום המדינה – ברכס סיירה נוודה.
 
ספרד מחולקת ל-50 מחוזות. לכל אחד מהם יש גיאוגרפיה, היסטוריה ותרבות משלו. כאשר מתבוננים במפה קל להבחין באזורים העיקריים והמעניינים ביותר:
 
מדריד וסביבתה
מדריד ממוקמת על רמה גבוהה, במרכז חצי האי האיברי. מדריד הוקמה רק ב-1600, זמן רב לאחר שהמורים עזבו את האזור ולאחר הקמתן של ממלכות לאון, נבארה, אראגון וקטלוניה. כאשר מגיעים לספרד נוחתים בדרך כלל במדריד או בברצלונה. 
מלבד היותה עיר הבירה יש במדריד, בה מתגוררים יותר משלושה מיליון בני אדם, אתרים תיירותיים מרתקים. ביניהם כדאי למנות את מוזיאון הפראדו, את הארמון המלכותי ואת העיר העתיקה סביב פלאזה מאיור. ממדריד נוסעים רבים לטולדו, בה יש כמה מן הקתדרלות ובתי הכנסת המרתקים ביותר בספרד. גם סגוביה והאקוודוקט שלה, ארמון האסקוריאל והכפר התלוי קואנצ'ה ובו מוזיאון ברמה עולמית לאמנות מודרנית הם חלק מביקור באזור מדריד.
 
קסטיליה ולאון
ממלכות קסטיליה ולאון שכנו בצפון החלק המרכזי של איבריה. כאן נוסד הבסיס לספרד המודרנית. במאה ה-15 חיברה המלכה איזבלה מקסטיליה, אשת פרדיננד מאראגון, את לאון לממלכות אלה וכך נותרו עד היום. היעדים המרכזיים באזור זה הם בורגוס, סלאמאנקה ששימשה עיר אוניברסיטאית עתיקה, ולאון בירת המישורים הצפוניים. כדאי לבקר גם בפראדור סיודאד רודריגו ובזאמורה בה יש כמה כנסיות יפות במיוחד וגם בעיר ואיאדוליד. 
הרוצים לחוות גם את טעמה של ספרד הימי ביניימית כדאי שיסעו גם לאסטרהמאדורה.
מנזר מעניין מימי הביניים כדאי לראות בגואדלופ ובטרוחילו, שהזהב לבניית כמה מן המונומנטים שלה נשלח בידי בניו של פיזארו מאמריקה. בעיר זאפרה יש ממצאים מוריים רבים מימי שלטון הכיבוש המוסלמי במאה ה-14. 
 
אנדלוסיה
בתחילת המאה ה-8 פשטו צבאות מוסלמיים מצפון אפריקה לשטחי ספרד. מאז יש באזורים הדרומיים ביותר של ספרד השפעה מוסלמית ואפריקנית רבה. מאפייני האמנות והאדריכלות המורית ניכרים באזור זה עד היום. גם שרידים רבים של הקהילות היהודיות הגדולות שחיו כאן עדיין נוכחים בערים רבות. 
במאה העשירית פרחו באנדלוסיה הפילוסופיה, המתמטיקה, והמסחר. כל אלה העניקו לאזור יתרונות גדולים על פני רבות ממדינות אירופה שהיו נתונות עדיין להשפעתם המגבילה של ימי הביניים. 
סופו של השלטון המורי ב-1492 כאשר הצבא של איזבליה ופרדיננד כבש את גרנדה ואת האלהמברה המופלאה. זאת כמובן גם השנה בה קולומבוס גילה את אמריקה והיהודים גורשו מספרד. ההשפעה המוסלמית עדיין ניכרת היטב באנדלוסיה. האזור נחשב פחות מצליח כלכלית מאזורים אחרים בספרד והאבטלה בו עדיין רבה. 
הערים המרכזיות באנדלוסיה הן סבילה, קורדובה, קאדיז וגרנדה.
 
הקוסטה דל סול
הקוסטה דל סול הוא אזור החוף הדרומי ביותר של ספרד. חופי הרחצה באזור זה נחשבים בין הטובים ביותר באירופה. בקיץ מגיעים לכאן המוני תיירים ממדינות צפוניות יותר והתנועה עמוסה במיוחד. 
מלגה היא העיר הגדולה וההיסטורית ביותר של אזור זה. בין ערי הנופש שפזורות לאורך החוף המוכרות ביותר הן טורמולינוס, נארחה. אם כי גם כאן אפשר עדיין למצוא כפרים מרוחקים יותר כפוארטו באנוס.
 
קוסטה בלאנקה
העיר ולנסיה בלב הקוסטה בלאנקה היא העיר השלישית בגודלה בספרד. לא רבים מגיעים לבקר בה, בעיקר בגלל התעשייה הכבדה שמרוכזת סביב העיר. דווקא מחוזות נופש אחרים בסביבה זוכים לפופולריות ביניהם בולטים אליקנטה ובנידורם או העיר הימי ביניימית אלקה (Elche), בה נמצאו ממצאים רומיים יפים וחשובים.
 
ברצלונה וקטלוניה
ההיסטוריה של ברצלונה ארוכה יותר מזו של מדריד ויש בה ממצאים כבר מתחילת המאה ה-13. במשך תקופה ארוכה התחרתה ברצלונה בערים כגנואה ופיזה באיטליה. במרכז העיר נמצא הרובע הגותי העתיק ובסביבתו כמה מפניני האדריכלות והאמנות היפים ביותר באירופה. קשה שלא להתאהב בברצלונה, בגנים, במוזיאונים ובמסעדות המצוינות שלה. בשנים האחרונות פיתחו מאוד גם את חוף הים המיוחד של העיר וכיום היא מציעה למבקרים יתרונות רבים ומגוונים. 
רבים מן האתרים בקטלוניה נגישים מאוד מברצלונה. ביניהם כדאי למנות את העיר על החוף הדרומי סיטג'ס (Sitges), את העיר טאראגונה (Tarragona) ואת מנזר מונסראט, אחד השמורים והמעניינים באירופה.
 
הקוסטה בראבה
אזור זה נחשב לריביירה של ספרד. הקוסטה בראבה משתרעת מצפון לברצלונה ולאורך 153 קילומטרים. רצועת החוף המעניינת הזאת עמוסה במפרצים, צוקים גבוהים שצופים אל הים התיכון, חצאי איים לא מיושבים ועד לגבול הצרפתי, שם היא מתחברת עם הריביירה השכנה. 
מבקרים שמתעניינים בתרבות של המאה העשרים יגיעו לעיר פיגראס (Figueras) בה נולד ב-1904 האמן הסוריאליסטי סלבדור דאלי. במרכז העיר פועל מוזיאון גדול ליצירותיו.
 
 
אראגון
חבל אראגון בצפון מזרח חצי האי האיברי מצטיין בעיקר בהרים הגבוהים שבו ובכך שגם בימי הקיץ החמים ביותר אפשר למצוא כאן אקלים קריר ונעים. באזור זה מגדלים את הפרים המרשימים ביותר בספרד ולכך יש כמובן חשיבות גדולה בארץ שבה מלחמת הפרים היא עדיין חלק חשוב מן התרבות. 
רוב המבקרים באראגון עושים זאת בדרכם מברצלונה למדריד. כדאי לבקר בעיר סאראגוסה, בירת המחוז. כפר מעניין באזור הוא סוס דל ריי קתוליקו, בו נולד המלך פרדיננד. הכפר נמצא בלב אזור הררי וסלעי, בסביבה שלא השתנתה כמעט במאות השנים האחרונות.
 
נבארה ולה ריוחה
מחוז זה, הגובל בצרפת על הגבול הצפוני של ספרד, קשר כבר לפני מאות שנים בין שתי המדינות. רבים מקשרים גם בין התרבות של חבל זה לבין התרבות הבאסקית, הדומיננטית כל כך בצפון ספרד. העיר המפורסמת ביותר באזור היא פמפלונה, בה נערכים בכל שנה המירוצים הפופולריים, במהלכם רודפים פרים אחרי גברים שמתרוצצים ברחובות העיר. האירוע נקרא פסטיבל סן פרמין. 
בחבל לה ריוחה הסמוך, שזוכה לאוטונומיה חלקית, מייצרים כמה מן היינות הטובים ביותר בספרד.
 
ארץ הבסקים
הבסקים בצפון ספרד הם הקבוצה האתנית העתיקה ביותר באירופה. זאת רק אחת הסיבות לכך שהבסקים נרדפו יותר מכל קבוצה אתנית אחרת בידי השלטון המרכזי בספרד. יש להם שפה ייחודית ותרבות עתיקה ומרשימה. חבל הארץ היפה הזה על חוף האוקיינוס האטלנטי, מציג הרים גבוהים, עמקים פוריים ואת האוכל הטוב ביותר בספרד. 
כדאי לבקר בסן סבסטיאן, בפואנטראביה בעלת ההיסטוריה הימי ביניימית ובגרניקה שנודעת בזכות הטבח שנערך בה במהלך מלחמת האזרחים. לקייטו הוא כפר דייגים יפה ששימר את המראה העתיק שלו.
 
קנטבריה ואסטוריאס
חבלי ארץ אלה, על חופה הצפוני של ספרד הם בין האזורים הירוקים ביותר בספרד. יורד בהם הרבה גשם, בכל ימות השנה והחופים אינם מושכים המוני תיירים, אבל החקלאות כאן פוריה מאוד. רבים מן המבקרים חוצים את האזור בדרכם לסנטיאגו דה קומפוסטלה, אחד מיעדי העלייה לרגל הפופולרים ביותר בעולם הנוצרי. באזור פזורות אלפי כנסיות עתיקות ויפות. 
מכאן נוסעים רבים לפיקוס דה אירופה – רכס הרים גבוה ומרשים ובו כמה שמורות טבע נהדרות עם בעלי חיים רבים. באזור זה שוכנות גם מערות אלטמירה, שנחשבות לקפלה הסיסטינית של אמנות פרהיסטורית בזכות ציורי הקיר העתיקים שלהן.
 
גליסיה
חבל בעל מאפיינים קלטיים רבים בצפון מערב איבריה. לעיתים קרובות משווים את גליסיה לאירלנד. כל זה בזכות הנוף, הגשם והתרבות. האזור פראי למדי, כמעט שלא מיושב ובעל חוף מרשים. כדאי לבקר בסנטיאגו דה קומפוסטלה ובלוגו. 
 
האיים הבלאריים
קבוצת איים זאת בלב הים התיכון כוללת את מיורקה, איביזה ומינורקה. האיים זכו כבר במאה ה-19 לפופולריות גדולה בקרב תיירים מאנגליה ומאז הם נחשבים בין אתרי הנופש הטובים ביותר בים התיכון. יש להם היסטוריה עשירה, נופים יפים וכמובן כמה מן החופים הטובים ביותר. 
איביזה זכתה בשנים האחרונות למוניטין כיעד שחביב במיוחד על הומוסקסואלים. מינורקה נחשבת עכשיו ליעד המוצלח ביותר מביניהם, למרות שקשה יותר להגיע אל אי זה. מיורקה הוא האי הגדול ביותר בקבוצה. יש לו היסטוריה מעניינת גם בהקשר היהודי וכדאי להקדיש לו יומיים או שלושה.
 
 

צור קשר


הרשמה לניוזלטר

-->