אטרקציות בקורדובה


  • המזקיטה

   המזקיטה – המסגד הענק שהוקם בקורדובה במאה ה-8 הוא גם כיום האתר המרתק ביותר שכדאי לפקוד כבר בתחילת הביקור. באותם ימים רחוקים נחשבה בעיני המוסלמים עלייה לרגל לקורדובה כמקבילה ושוות ערך לעלייה לרגל למכה. במשך שנים רבות נחשב המסגד לפאר האדריכלות המוסלמית בעולם כולו וגם כיום הוא מתחרה מוצלח על התואר הזה, כאשר רק האלהמברה בגרנדה עשויה לאיים עליו. 
   המסגד הענק הוא מבוך מרשים מאוד ובו 856 עמודים שמעל כל אחד מהם קשת אבן עגולה צבועה בלבן ובאדום. התאורה האפלולית והסבך העצום של העמודים משרים על הביקור אווירה מסתורית. 
   כיום אמנם ניצבת במרכזו כנסייה נוצרית, שהוקמה כאן לאחר שהמוסלמים גורשו במאה ה-15 אבל גם היא לא מצליחה לפגום בשלמות האדריכלית של האתר. 
   לצד אחת הכניסות למסגד נמצאת החצר הפנימית המטופחת – חצר עצי התפוז (El Patio de los Naranjos). כדאי לשים לב גם לתעלות ההשקייה הרבות, שהיו חלק מן התוכנית המקורית המוסלמית.
   להמשך קריאה
  • אלקאזאר המלכים הנוצרים

   הארמון המפואר הזה על גדת נהר הגוודלכביר, שבנייתו החלה באמצע המאה ה-14 בידי המלך אלפונסו ה-11 מצטיין באדריכלות סימטרית בעלת מאפיינים צבאיים רבים. מכאן שלטו פרדיננד ואיזבלה על ממלכתם ומכאן ניהלו את המלחמות במוסלמים עד הכיבוש ב-1492. בארמון זה הרצה קולומבוס את תוכנית מסעו בפני המלכה איזבלה וקיבל את ברכתה לפני שיצא לגלות את אמריקה. במשך שלוש מאות שנים שימש האלקאזאר גם כמפקדה הראשית של האינקוויזיציה הספרדית. 
   הבניין במקורו היה ארמון מורי קטן ואפשר עדיין לראות כמה שרידים לכך בעיקר בחצרות היפות ובמרחצאות. כמו כן נותרו במקום כמה פסיפסים רומיים יפים. כדאי לטפס ולבקר גם בשני המגדלים הגבוהים שמעטרים את הארמון. 
   גני האלקאזאר מספקים את אחת החוויות הנעימות ביותר בקורדובה. הם מתוכננים כגן ערבי, יש בהם בריכות מים רבות, מרפסות מקורות ומקומות ישיבה ומנוחה שמספקים הרבה שלווה למבקרים. במרכז הארמון ניצב הפאטיו היפה – חצר המורים.
   להמשך קריאה
  • הרובע היהודי

   החודריה – הרובע היהודי המשופץ הוא כיום אחת האטרקציות המרכזיות בעיר. כדאי מאוד לשוטט בו בשעות הערב. יש בו בתי קפה נעימים, הרחובות צרים והתנועה במכוניות אסורה. ברחבי הרובע היהודי אפשר למצוא שרידים רבים לקהילה המפוארת של העיר ששגשגה הכאן עד הגירוש ב-1492. 
   האתר היהודי המרכזי בקורדובה הוא בית כנסת עתיק מן המאה ה-14 שנושא את שמו של הרמב"ם. בבית הכנסת העתיק יש כתובות בעברית והוא משמש כאתר תיירות ולא כמקום תפילה. בעיר חיים אמנם כמה עשרות יהודים, אבל אין בה קהילה פעילה. 
   בית הכנסת הקטן מושך אליו הרבה מבקרים. זאת פנינה יהודית מעוטרת בערבסקות. יש בו כתובות בעברית, אותיות יפות, פאר היצירה מבחינה אומנותית. בבית הכנסת גם עזרת נשים וניתן לראות את מקומו של ארון הקודש שהיה מעוטר ומסגונן בצורה יוצאת דופן. כמו כן מעטרים את ביה"כ פסוקים ממזמורים שונים בספר תהילים. 
   להמשך קריאה
  • המוזיאון הארכיאולוגי של קורדובה

   המוזיאון ששוכן במרחק שני בניינים מן המזקיטה, הוא אחד החשובים ביותר בספרד. המבנה הוא ארמון מן המאה ה-16. מוצגים בו ממצאים שהותירו אחריהם הכובשים השונים ששלטו בקורדובה במהלך ההיסטוריה. יש כאן שרידים פרהיסטוריים מן התקופה הניאוליתית, פסלים ופסיפסים רומיים, ואוסף נהדר של אמנות ערבית מתקופת השלטון המוסלמי. כדאי להקדיש זמן ותשומת לב גם לחצרות הפנימיות היפות של המוזיאון. ליד המוזיאון אפשר לבקר גם  בשרידים של תיאטרון רומי שהתגלה במקום רק בשנת 2000.
   להמשך קריאה
  • מוזיאון פאלאסיו דה ויאנה

   Palacio Museo de Viana שוכן בארמון מן המאה ה-15. האוסף המרכזי שמוצג בו הוא של כרכרות עתיקות, ששומרו באופן הטוב ביותר. יש במקום גם אוסף של ציורים ועבודות עור אבל הסיבה העיקרית לבקר במקום הנהדר הזה הן 14 החצרות הפנימיות – פאטיו – שפזורות בשטחו ובין הגנים שלו. החצרות האלה מבהירות היטב את אופיה הנינוח של קורדובה ואת החן של העיר. 
   הארמון נמצא במרחק ארבעה בניינים מדרום מזרח לפלאסה דה קולון ובקצה הצפון מזרחי של הרובע העתיק של קורדובה.
   להמשך קריאה

מלאו פרטים ונחזור אליכם


הרשמה לניוזלטר

-->