אטרקציות בברצלונה


  • הראמבלה

   השדרה המרכזית של ברצלונה יורדת בחלק העיקרי שלה מפלאסה קטלוניה לחוף הים. אי אפשר לבקר בברצלונה בלי לבלות לאורכה, אם כי בשנים האחרונות אבד לא חלק מקסמה בגלל עודף דוכנים, קהל בעייתי, צפיפות ואווירת שוק דחוס. 
   להמשך קריאה
  • לה בוקריה

   השוק המרכזי של ברצלונה נקרא לה בוקריה והוא פונה מהרמבלה בבית מס' 91. הביקור בשוק מענג מאוד, בעיקר כי אפשר לטעום בו מעדנים במחירים עממיים במיוחד. אפשר לאכול בשוק ארוחת בוקר, או לבוא בשעות אחר הצהריים, לפני הסגירה, כאשר בחלק מן הדוכנים מורידים קצת את המחירים. 
    
    
    
   להמשך קריאה
  • המוזיאון לאומנות מודרנית MACBA

   אחד המוזיאונים הטובים בתחום זה באירופה. הוא גדול אבל לא עצום מדי ומאפשר לערוך בו סיור מהנה מבלי לחסל את תעצומות האנרגיה והרגליים. רוב התערוכות מתחלפות. 
   להמשך קריאה
  • הסגרדה פמיליה

   הכנסיה הבלתי גמורה היא הפרויקט הגדול והמרשים ביותר של גאודי. הכנסייה עם שמונה המגדלים הוקמה בתחילת המאה העשרים ועד היום נעשים מאמצים לסיים את בנייתה על פי תוכניותיו של גאודי שמת ב-1926.  כדאי לבקר בה, אבל חשוב מאוד לפקוד גם אתרים אחרים של גאודי כיוון שבכנסייה אי אפשר להתרשם טוב מספיק מחוש ההומור האדריכלי שלו. לשם כך כדאי להרחיק עד פארק גואל. 
    
    
   להמשך קריאה
  • הרובע הגותי

   רוב הבתים ברובע זה במרכז העיר נבנו כבר במאה ה-14 או ה-15. ברובע כדאי לראות את בניין העירייה המשוחזר, את הקדרלה הגותית היפה ואת ארמון הממשלה הקטלאנית. 
   להמשך קריאה
  • מונטז'וויק

   ההר שזכה לכינוי "הר היהודים" בגלל בית עלמין עתיק ששכן בו הוא כיום מרכז חשוב למבקרים בעיר. יש בו כמה מוזיאונים ביניהם מוזאון מירו, מוזיאון האמנות של קטלוניה, הפובלו אספניול שמציג סגנונות בנייה מכל ספרד ועוד. כדאי לעלות להר ברכבל שמוליך לחלקו התחתון מאזור הנמל. 
    
    
    
   להמשך קריאה
  • פארק גואל

   אוטובוס 24 מוליך לפארק גואל, שמרוחק מעט ממרכז העיר. המאמץ כדאי מאוד. יצירת הפאר הזו של האדריכל גאודי נבנתה עבור משפחת גואל העשירה ונחשבת היום אחד מסמלי העיר. יש בה אזורים שונים, חלקם מקורים, אכסדראות, אזורים פתוחים וספסלים ארוכים מחופי מוזאיקה מרהיבה.
    
    
    
    
    
    
   להמשך קריאה
  • הליכה בדרך מודרניזם

    מסלול ההליכה בעקבות המודרניזם הוא המסלול היפה ביותר שאפשר להציע בברצלונה. המסלול עוקב אחר בתים שבנו אדריכלי המודרניסטה – שפעלו בעיר בתחילת המאה העשרים ובנו כמה מן האתרים היפים ביותר.
   כיכר קטלוניה היא נקודת מוצא נוחה. עשרים וארבעה אתרי מודרניסטה מסומנים מדרום לכיכר. חמישים אתרים נוספים, הריכוז הגדול ביותר, פזורים במרחב הלא גדול של רובע אשאמפלה, מצפון לכיכר קטלוניה, לאורך רחוב גראסיה ושדרת הדיאגונל. למרות שמסמני הדרך טוענים בתוקף שאפשר לצעוד לאורכה במהלך יום אחד כדאי לחלק את הביקור לפחות ליומיים. מי שרוצה לצמצם יכול להתרכז ברדיוס כמה מאות מטרים מכיכר קטלוניה.
   כדי לעורר חשק להמשך הסיור כדאי להתחיל דווקא מאחד השיאים ולצעוד מכיכר קטלוניה לכיוון דרום מזרח, לרחוב סנט פרנצ'סק דה פאולה 2. כאן ניצב הפלאו דה לה מוזיקה קטלנה (ארמון המוזיקה הקטלונית), אולם קונצרטים שנחשב לפנינה אדריכלית. האדריכל דומנק אי מונטאנר בנה את יצירת המופת הזו בשנים הראשונות של המאה העשרים. הוא כינה את המקום "גן של מוזיקה", טשטש כמיטב יכולתו את ההבדלים בין חוץ לפנים, עשה שימוש רב בקרמיקה, זכוכית, פיסול ומתכת והתוצאה מרהיבה. מונטאנר אמנם זעם על שלא שילמו לו בזמן והחרים את הפתיחה החגיגית ב-1908 אבל זכה למונומנט נצחי. הביקור בסיורים מודרכים בלבד (12 יורו). באולם הכניסה יש קפה נעים, שמאפשר ליהנות בשקט מן האדריכלות ומן הויטראז'ים היפים.
   המשך המסלול מוביל לשדרת הראמבלס המפורסמת. לאורכה פזורים כעשרים אתרים של הדרך המודרניסטית. דוגמא נאה לאחד מהם הוא בית דוקטור ג'נובה (רמבלה  77, צמוד לתחנת הרכבת ליצ'יאו) שבנה האדריכל אנריק סאנייה ב-1911. ממערב לרמבלה, בסמטת סנט פאו מספר 11 ניצב מלון אספנייה. בחדרים אין אמנם זכר לפאר של האר-נובו אבל באולם הכניסה ובמסעדה נותר האורח משתאה. האדריכל מונטאנר עיצב ב-1911 את אולמות הכניסה וחדרי האוכל בעזרת כמה מטובי האומנים של התקופה. כמה צעדים הלאה משם בסנט פאו 36 ניצב מלון פנינסולאר, בו יש חצר פנימית מקורה בזכוכית וגלריות יפות מתחילת המאה העשרים.
   הליכה קצרה מובילה אל פלאו גואל (נואו דה לה רמבלה 3), יצירתו החשובה הראשונה של גאודי. הבניין נבנה עבור פטרונו של האדריכל, אוסבי גואל והוא מעיד על ההתפתחות העתידית של הסגנון כולו. הביקור בסיור מודרך בלבד והחלק המרתק ביותר הוא גג הבניין, שם ניצב יער ארובות משעשעות, מעוטרות בפסיפסים.
   שיאי האדריכלות של סגנון המודרניסטה ניצבים מצפון לכיכר קטלוניה, לאורך פסאיג דה גראסיה. בקטע אחד מן הרחוב, בין מספר 35 למספר 43 אפשר לראות דוגמאות נהדרות לבניינים שהקימו שלושת האדריכלים הגדולים של התקופה. במספר 35 ניצב קאסה ליאו מוררה, המבנה המפואר ביותר שתכנן דומנק אי מונטאנר. חלק מן הקומה הראשונה אמנם נהרסה לפני שבעים שנה, בשיפוץ מטומטם וחסר התחשבות בערך הבניין, אבל גם עתה אפשר עוד לראות בלובי ובקומות העליונות את הפאר המסוגנן.
   שלושה בתים משם ניצב קאסה אמאלייר שתכנן פוג' אי קאדפאלק. כאן בולטים אולם הכניסה המעוטר בעמודים וגרם מדרגות מואר מלמעלה בויטראז' גדול. צמוד אליו ניצב קאסה באליו (Casa Batllo) שגאודי תכנן מחדש ובנה ב-1906. החזית המעוגלת מזכירה לדברי המדריכים דרקון. החלונות מעידים כבר מבחוץ על התדהמה שמצפה בפנים. קשה למצוא קיר אחד ישר במבנה כולו. התחושה היא של ביקור בטירה אגדית, שתוכננה בחלומותיו של גאון. בשנה שעברה, כאשר חגגו מאה שנים להקמתו של בית באליו, הסתיימה עבודת שיפוץ רבת היקף וכיום הוא פתוח לביקורים. לא כדאי להחמיץ את ההזדמנות. שיאו של הביקור על הגג. יש מכאן נוף נהדר של העיר, עשרות ארובות וכמה מבנים מעוגלים ומכוסים קרמיקה שאי אפשר להתבונן בהם מבלי לחייך באושר.
   באזור פזורים עוד עשרות אתרי מודרניסטה יפים. כאשר ממשיכים מעט צפונה, במספר 92 ברחוב גראסיה ניצב קאסה מילה, המוכר יותר בכינויו לה פדררה (המחצבה). גאודי בנה את בית הדירות הזה במשך חמש שנים (1905-1910). אין בבניין שתי דירות זהות. אפשר לבקר בעליית הגג ועל הגג עצמו. המשך ההליכה צפונה מוביל לרחוב דיאגונל ובו קאסה דל לס פונצ'ס, בית היתדות המוזר שתכנן פוג' אי קאדפאלק. 
   הרוצים להמשיך בחיפוש גם באזורים אחרים של העיר מוזמנים לעשות שני דילוגים בעזרת תחבורה ציבורית: האחד לפארק גואל, הגן המופלא שתכנן גאודי ב-1900, או לחלק המערבי של העיר, כאן, לא רחוק מן האצטדיון של ברצלונה קמפ נואו ניצב "הפאביליון של גואל" (רחוב פדראלבס 7). זה אחד האתרים הפחות מוכרים שעיצב גאודי.
    
   להמשך קריאה

מלאו פרטים ונחזור אליכם


הרשמה לניוזלטר

-->