סנט פטרסבורג


  • מצודת פטר הגדול

   המצודה על אי במרכז הנהר נבה נחשבת אחד הבניינים הראשונים שהוקמו בסנט פטרסבורג. פטר הגדול בנה אותה כדי להגן על עירו מפני פלישת הצבא השוודי. יום חנוכתה של המצודה – ב-27 במאי 1703 נחגג כיום כיום הולדתה של העיר כולה. מוניטין פחות טוב בא למצודה מן התקופה בה שימש ככלא פוליטי לאסירים שהתנגדו למשטר. 
   במרכז המצודה ניצבת קתדרלת פטר ופול המרשימה. כאן נקברו שליטי רוסיה מפטר הגדול עד אלכסנדר השלישי. הקתדרלה שנבנתה במאה ה-18 היתה הכנסייה הראשונה שהוקמה בעיר כמבנה אבן. עיצובה אינו שיגרתי לקתדרלה אורתודוכסית. בראש המבנה ניצב פסל מוזהב של מלאך האוחז בצלב. פסל זה נחשב אחד מסמלי העיר המובהקים. במצודה פועלים גם המוזיאון ההיסטורי של העיר ומטבעת כסף. כל מבני המצודה סגורים בימי שלישי. הכניסה לקתדרלה ולמוזיאון בתשלום.
   להמשך קריאה
  • ארמון וגן הקיץ של פטר הגדול

   על הגדה השנייה של הנהר, מול המצודה – הוקם כבר בימיה הראשונים של העיר גן הקיץ המרשים. פטר הגדול העתיק לכאן כמה מן הגנים המרשימים ביותר באירופה. הפארק כולו מלא בפסלי שיש, עצים ושיחים שנגזמים באופן דקדקני ושבילים ישרים כסרגל. האדריכל הבולט של התקופה – האיטלקי דומניקו טרציני תכנן את ארמון הקיץ הקטן שניצב בפארק.
    
    
    
    
    
   להמשך קריאה
  • הבורסה ועמודי רוסטראל

   כבר  מימיה הראשונים של העיר תוכנן האי הגדול ואסיליבסקי לשמש כלב מרכז העיר. כמה בניינים, כבניין המכס למשל, עדיין מזכירים את תקופתו של פטר הגדול. אחת העדויות לחשיבות המוקדמת של האזור היא שאפשר לראותו כמעט מכל חלונותיו של ארמון החורף. 
   בתחילת המאה ה-19 נבנה על האי אחד הבניינים האלגנטיים ביותר בעיר – בניין הבורסה ולצידו שני עמודי רוסטראל הגבוהים.
   להמשך קריאה
  • מוזיאון ההרמיטאז'

   בבניין הבארוק הגדול ששימש כארמון החורף של הצארים פועל כיום אחד המוזיאונים הנודעים והטובים בעולם – מוזיאון ההרמיטאז'. יש בו יותר מאלף חדרים והמוזיאון פועל בו מאז 1764, כאשר הצארית קתרינה הגדולה רכשה בברלין אוסף של 255 ציורים. כיום מכיל המוזיאון כשלושה מיליון מוצגים ואפשר להכיר בו יצירות מופת של אמנות העולם, כולל עבודות של ליאונרדו דה וינצ'י, רפאל ומיכאלאנג'לו. 
   ההרמיטאז' סגור בימי שני.
   להמשך קריאה
  • הגשר הכחול

   בין קתדרלת סנט איזק לבניין העירייה ניצב הגשר הכחול. הוא נושא את התואר המחייב הגשר הרחב ביותר בעולם. רוחבו המרשים הוא 97 מטרים. הגשר עשוי המתכת נבנה ב-1818 וחלקו התחתון עדיין צבוע בכחול.
   להמשך קריאה
  • נבסקי פרוספקט

   רחובה הראשי של סנט פטרסבורג הוא גם אחד הרחובות המפורסמים ביותר ברוסיה. הוא חוצה את המרכז ההיסטורי של העיר ונמתח מבניין האדמירלות לתחנת הרכבת מוסקבה ומשם למנזר אלכסנדר נבסקי. לאורכו של הרחוב ניצבים כמה מן המבנים המרשימים ביותר בעיר. ביניהם אפשר להבחין בעשרות כנסיות, מוזיאונים ובתי מלון גדולים.
    
    
    
   להמשך קריאה
  • כנסיית מושיענו על הדם השפוך

   הכנסייה המרהיבה הזאת נבנתה באתר בו נרצח הצאר אלכסנדר השני בחודש מרס 1881. בניית הכנסייה הסתיימה ב-1907. משפחת המלוכה מימנה כמעט את הפרויקט כולו. חזיתה של הכנסייה וקירותיה הפנימיים מכוסים בפסיפסים מרהיבים ונדירים. מראה הכנסייה משדרת נבסקי פרוספקט עוצר נשימה.  
    
    
    
    
    
   להמשך קריאה
  • קתדרלת סמולני

   קתדרלה סמולני יועדה תחילה לשמש ככנסיית המנזר שנבנה עבור אליזבת, ביתו של פטר הגדול. הגברת אמנם נהפכה בסופו של דבר לצארית וויתרה על חיי הנזירות, אך היא התפרסמה בעיקר בזכות העובדה שהקפידה לא ללבוש פעמיים את אותה שמלת נשף והותירה אחריה אוסף עצום של שמלות מן המאה ה-19. קתדרת סמולני היפהפיה נחשבת פאר יצירתו של האדריכל האיטלקי ראסטרלי, שבנה גם את ארמון החורף ומבנים נוספים.
   להמשך קריאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם


הרשמה לניוזלטר

-->