אטרקציות בטוסקנה


  • פירנצה

   האתר המפורסם ביותר בפירנצה מעיד היטב על אופיה של העיר. ה"פונטה וקיו", הגשר הישן, הוא בעצם סוג של קניון. בוניו, בני המאה ה14-, ניצלו בתבונה רבה את הצורך של התושבים לחצות את הנהר והציעו להם סחורה למכירה באוסף של חנויות. הבנקאים של פירנצה הפכו אותה כבר בימי הביניים לאחת הערים העשירות באירופה. העושר הזה עזר לתמוך ביצירתם של אמנים מהגדולים ביותר בהיסטוריה האנושית: כאן טופחו דאנטה, ג'יוטו, בוקאצ'יו, דונאטלו ורבים אחרים. הבוסים מבית מדיצ'י אהבו לאסוף והשקיעו בכל – יצירות של מיכלאנג'לו וכריות משי. המדיצ'ים אהבו אמנות ולא התלהבו מצפיפות אנושית. מסלול מיוחד על הפונטה וקיו איפשר להם לעבור מארמון פיטי, בו שוכנים היום שישה מוזיאונים למשרדים שלהם – האופיצי, מוזיאון המכיל את אחד מאוספי האמנות החשובים בעולם. מרחק הליכה קצר צפונה משם נמצאת הקתדרלה העירונית, הרביעית בגודלה בעולם, ועליה הסמל של פירנצה: הכיפה המפוארת שבנה האדריכל ברונלסקי במאה ה14-. בגדה האחרת של נהר הארנו, לא רחוק מן הפונטה וקיו, נמצאים גני בובולי, אחד האתרים הירוקים והנעימים ביותר בעיר סואנת ונמרצת כל כך. 
    
   להמשך קריאה
  • סיינה

   המשפט האהוב על בני סיינה, כאשר שואלים אותם מה הורישו בני העיר לעולם, הוא: "את העיר סיינה עצמה". זה לא מעט, כיוון שמדובר בעיר יפהפייה. זה לא הרבה, כאשר משווים את זה למספר האמנים והאסכולות המפוארות שטיפחה פירנצה. ההשוואה הנכונה יותר היא בין סיינה לונציה – שתי הערים הן עולם בפני עצמו, הביקור בשתיהן נותן תחושה של ניתוק מן העולם, ומן האזורים שמקיפים אותן.
    
   מרכז העיר העתיק של סיינה סגור לתנועת מכוניות, מה שהופך את הטיול בו לנעים מאוד, אבל תורם עוד משהו לתחושת הניתוק והבידוד. ההליכה ברחובות סיינה מובילה אל שני אתרים מרכזיים – הכיכר – הקאמפו - דמוית הצדף והקתדרלה המרשימה, במרחק כמה מאות מטרים. התצפית מן המגדל הצמוד לכיכר מעניקה אפשרות מרתקת לראות את מבנה העיר, הכיכר והסביבה של סיינה. העיר מחולקת לתשעה רבעים, עובדה שקל להבחין בה במהלך השיטוט בעיר ומוצאת ביטוי גם בחלוקת הכיכר לתשעה פלחים ובמספר המשתתפים בפאליו – מרוץ הסוסים המפורסם שנערך ביולי ובאוגוסט בקאמפו. 
    
    
   הסביבה: זו ארץ יין הקיאנטי וכאן נפרסים כמה מן הנופים היפים ביותר בטוסקנה. בצפון מערב נמצאת העיירה סן ג'ימיניאנו, עם המגדלים המרשימים. מעט מזרחה יותר שוכנת וולטרה, עיר הררית יפה שמציגה באופן מעניין את מורשת האטרוסקים, תושבי האזור הקדומים.   
    
   מסעדה מומלצת: "אוסטריה דל קאסטלווקיו". ויה דל קאפיטאנו 8. טלפון: 0577-49586.
   להמשך קריאה
  • לוקה

   המאפיין הבולט ביותר של לוקה הוא החומה מקיפה את העיר. טיילת שעצים מטילים עליה צל רחב מאפשרת לערוך טיול נעים מאוד לאורך כל חומות העיר. המבנה המלבני של לוקה לא השתנה כלל מאז תכננו אותה הרומאים לפני יותר מאלפיים שנה. במהלך תקופה קצרה בימי הרנסאנס היתה העיר לוקה מעצמה קטנה. היא שלטה בפיזה וכמעט הצליחה לכבוש את פירנצה הגדולה. כמה מזכרות מפוארות נותרו מאותה תקופת זוהר. הבולטת שבהן היא כנסיית סן מיקלה אין פורו, שמציגה חזית מרשימה, עם עמודי שיש ופיתוחים יפים. טיול בעיר מגלה כמה גנים נסתרים, מגדלים צנועים ובעיקר שלווה שחסרה במקומות רבים בטוסקנה.
     
   פיזה נמצאת עשרים ק"מ דרומה מלוקה ומציגה כמה מן האטרקציות התיירותיות הגדולות של האזור. טיול צפונה מלוקה לאזור ההררי של גארפאננה מוביל לכפרי אבן נידחים למדי ואפילו ליערות. באני די לוקה הוא אתר ספא סמוך שמציע מרחצאות מרפא וטוען לבעלות על אחד החידושים הגדולים של המאה ה19- המצאת הרולטה. 
   מסעדה: "ריסטורנטה בוקה סנט אנטוניו". ויה דלה צ'רוויה 3.טלפון: 0583-5-58-81. 
   להמשך קריאה
  • סאן ג'ימיניאנו

   הכינוי שהדביקו לפני כמה שנים לסן ג'ימיניאנו הוא "מנהטן של טוסקנה" וכאשר מתקרבים אליה ממזרח קל להבין למה. ארבעה עשר מגדלים דקיקים וגבוהים מעניקים למקום מראה ייחודי. כיום מתגוררים בעיירה רק שבעת אלפים תושבים, וגם בימי הביניים לא היתה כאן עיר גדולה במיוחד, אבל עשירי העיר בנו בה בימי פריחתה 72 מגדלים. הסיבות לבנייה המאומצת הזו היו אנושיות. לפני 700 שנים ניסתה כל אחת מן המשפחות העשירות בעיר להוכיח שהיא החזקה ביותר. הדרך לעשות זאת היתה לבנות מגדל גבוה יותר מזה של המשפחות האחרות. התחרות המוזרה הזו הניבה עשרות מגדלי אבן מרובעים, מעין ארובות ענק, שמתנשאות מעל הגבעה. אחד מראשי העיר פתר את הבעיה כאשר העביר חוק שאוסר לבנות מגדל גבוה יותר מזה שאת בנייתו סיים זה עתה. במהלך 700 השנים שחלפו קרסו רוב המגדלים, אבל אלה שנותרו הופכים את הביקור בסן ג'ימיניאנו לחוויה מרהיבה.
   אל רוב המגדלים של סן ג'ימיניאנו אי אפשר לעלות. המגדל הפתוח לביקורים, הגבוה ביותר במקום, מתנשא לגובה 51 מטרים. המגדל הוא חלק מן הפאלאצו דל פופולו, בכיכר המרכזית. רובו של המבנה משמש כיום כמוזיאון המכיל ציורי קיר ענקיים.
   מלמעלה רואים היטב איך נבנתה סן ג'ימיניאנו לאורך הגבעה, כשרחוב אחד משמש כחוט השדרה שלה. התצפית המעניינת ביותר מן המגדל היא כמובן אל עבר המגדלים האחרים, הנמוכים יותר, שמקיפים אותו. חלק מהם מתנשאים בראש בתים לא גדולים או מרשימים במיוחד וקל להבחין שעיקר המאמץ הושקע בבניית המגדל. כבר במאה ה- 13 היה חשוב יותר מה יגידו השכנים.
   להמשך קריאה
  • פיזה

   המגדל המפורסם ביותר באיטליה ניצב בפיזה, כשלוש שעות נסיעה מסן ג'ימיניאנו. כאשר החל האדריכל בונאנו פיזאנו לבנות את מגדל הפעמון הסמוך לקתדרלה של פיזה ב- 1173 לא חשד שהוא מסתבך בפרויקט בעייתי כל כך. חמש שנים לאחר מכן, כאשר שלוש קומות כבר ניצבו בכיכר, הופסקה הבנייה בשל הנטייה הברורה של המגדל. 100 שנים לאחר מכן ניסו האדריכלים שחידשו את בניית המגדל לפצות על הנטייה בקומות העליונות. חדר הפעמון העליון הושלם ב- 1370 והנטייה לא החמירה עד המאה ה- 18. ההידרדרות החלה לפני כמאתיים שנה ולפני עשר שנים נמדדה נטייה של 4.5 מטרים (חמש מעלות) מן הקו האנכי. המגדל נסגר למבקרים ב- 1990 ונפתח מחדש ב- 2002. במהלך הזמן הזה עיגנו אותו בכבלי מתכת אל הבניינים הסמוכים, כדי למנוע את החמרת המצב, במקביל החלו המהנדסים להסיר את הקרקע מן הצד הצפוני, הגבוה יותר, כדי ליישר בטכניקה חדשנית את המגדל. הם הצליחו לתקן כעשרה אחוזים מן הנטייה ולהשיב את המצב לזה שהיה לפני כמאתיים שנה. החברה ההנדסית שביצעה את העבודות טענה שהיא מוכנה לתת אחריות ליציבות המגדל למשך 300 שנה. פרנסי פיזה הסתפקו בכך.
   העלייה אל מרומי המגדל מוזרה מעט. הנטייה מורגשת היטב בכל צד של גרם המדרגות המעגלי. הרוח חזקה מאוד, הנטייה של המגדל ברורה וגם מי שאינו חושש מגבהים אוחז היטב במעקה המתכת. בניגוד למגדלים האחרים, המגדל של פיזה נמצא בשולי העיר ולא במרכזה. הכיכר, פיאצה די מיראקולי, היא מעין מדשאה גדולה ולא מזכירה במאומה את הכיכר המרוצפת, העירונית, של סיינה. גם הבתים שבנויים סביבה שונים מאלה של מרכז העיר. כאשר מתבוננים רחוק יותר קל להבחין שסביב פיזה, שאוכלוסייתה מונה מאה אלף איש, נבנו אינספור שיכונים מכוערים שלא מוסיפים חן לאזור כולו.
   כרטיסים לביקור במגדל של פיזה אפשר להזמין באתר האינטרנט של פיזה.
    
   להמשך קריאה

מלאו פרטים ונחזור אליכם


הרשמה לניוזלטר

-->