אטרקציות בטורינו


  • מרכז העיר

   17 קילומטרים של מדרכות מקורות, בין קשתות אבן ועמודים, מעניקים לכל טיול ברחובות טורינו אופי מיוחד. לקונה, הניצב על המדרכה המקורה מול חלון הראווה האינסופי, נדמה שהוא כבר בתוך החנות. בקיץ אפשר לצאת לקניות מבלי לחשוש מהשמש ובחורף מבלי להצטייד במטריה. מרכז העיר מסודר באופן מדויק ברשת שתי וערב של רחובות מאונכים.
   האזור המרכזי בעיר, בו מרוכזות רוב האטרקציות, החנויות המסקרנות, המוזיאונים, בתי הקפה והמסעדות הוא אזור לא גדול שאפשר לתחום אותו מדרום לפיאצה קסטלו ולגני הארמון, ומצפון לפיאצה קרלו פליצ'ה ולתחנת הרכבת פורטה נואובה.
   פיאצה סן קרלו המרכזית מוקפת בתערוכה צבעונית של עבודות אמנות והפוסע על המדרכה המקורה מתלבט אם להתבונן ימינה אל עבודות האמנות או שמאלה, אל חלונות הראווה המושכים של כל המותגים האיטלקיים הבינלאומיים הגדולים.
    
   להמשך קריאה
  • מולה אנטונליאנה

   כדאי לפתוח את הביקור בטורינו ב"מולה אנטונליאנה" (Mole Antonelliana). הבניין מזדקר כמין מגדל אייפל מקומי במרכז העיר, ובשנים האחרונות אומץ כסמל הבולט ביותר שלה. למעשה נבנה המולה אנטונליאנה כבית כנסת. הקהילה היהודית בעיר הזמינה את המבנה המרשים אצל האדריכל אלסנדרו אנטונלי כבר ב- 1863. כיום זה אמנם מבנה הלבנים הגבוה ביותר באירופה, אבל הוא לא שימש לייעודו המקורי אפילו במשך יום אחד. הבנייה נמשכה זמן רב וחמש עשרה שנים לאחר תחילתה התייאשו חברי הקהילה היהודית מן הפרויקט המורכב, מכרו את "המולה" לעירייה עוד לפני שהושלם והכשירו מבנה אחר, פחות יומרני, לשמש כבית כנסת. בניית המולה אנטונליאנה, שמתנשא לגובה 167 מטרים, הסתיימה אמנם ב- 1900 אבל הצרות נמשכו לאורך כל המאה העשרים. בעיות הנדסיות במבנה דרשו חיזוקים ותמיכה בלתי פוסקת. באמצע המאה נהרס רוב חלקו העליון בסופה. הבניין שימש כמה עשרות שנים כמוזיאון שהוקדש לתקומה הלאומית האיטלקית ורק בשנת אלפיים נמצא לו שימוש הולם ומרשים מאוד, כאשר נפתח בו, לאחר ארבע שנים נוספות של בנייה, המוזיאון הלאומי האיטלקי לקולנוע.
   אנטונלו, האדריכל שתכנן את בית הכנסת, חשב על מקום קדוש. מבחינות רבות זו התחושה לה זוכה המבקר במקום גם היום. הרושם שנוצר בביקור הוא של מקום שסוגד בהערצה לקולנוע, לכוכבים, לבמאים הגדולים (בייחוד אם הם איטלקים) ולפנטזיה של הסרטים. לא באים לכאן כדי ללמוד משהו באופן מסודר –באים כדי לבלות, ליהנות ולהסכים: איזה סרטים נפלאים עשו פעם.
   הביקור נפתח בעלייה במעלית שקופה אל מרפסת התצפית במרומי המגדל. בחלקו הראשון של הטיפוס חולפת המעלית בחלל האולם המרכזי של המוזיאון והמראה מדהים ומסקרן מאוד. מלמעלה רואים ביום בהיר את העיר כולה ואת שרשרת ההרים שמקיפה אותה. יש במוזיאון חמש קומות של תצוגה. המרתקות שבהן מוקדשות לצפייה בסרטים על עשרות מסכים בכל גודל וצורה שפזורים ברחבי הבניין. יש כאן מסכים שנסתרים בשולחן הענק של הקפיטריה, ומסכים גדולים בהם צופים בשכיבה על ספות אדומות, כאשר פס הקול בוקע ממסעד הספה. יש מסכים בהם צופים בשכיבה על מיטת אפיריון, כאשר הסרט הרומנטי מוקרן על התקרה ויש מסכים בהם בוהים צופים הישובים על שורת אסלות מבהיקות. בחלק אחר יכולים המבקרים לראות עצמם מככבים לצידו של קיאנו ריבס בסצינה מתוך "מטריקס" או לבהות בסבך אינסופי של מצלמות שמצלמות ומקרינות את דמותם ללא הרף על שלל מסכים. חנות הספרים מספקת הזדמנות לרכוש כרזות נפלאות של סרטים ישנים, או ספרים עם ציורים של פליני.
   כתובת: ויה מונטבלו 15.
   להמשך קריאה
  • המוזיאון המצרי

   מבין מבחר המוזיאונים הגדול של העיר כדאי להציץ לפחות לעוד אחד מוזר בעיקר במיקום ובהיקף שלו. המוזיאון המצרי בטורינו מציג את אוסף העתיקות הגדול בעולם ממצרים הקדומה, מלבד זה שמוצג במוזיאון בקהיר. המוזיאון שוכן בארמון אקדמיית המדע, ברחוב עם שם זהה: ויה דל'אקדמיה דל שיאנצה  קצת מפתיע לגלות בלב טורינו המודרנית והתעשייתית עתיקות מצריות רבות כל כך. מפתיעה עוד יותר היא הכמות וההיקף של המוצגים שמרוכזים כאן. בסוף המאה ה- 19 ובתחילת המאה העשרים חפרו ארכיאולוגים איטלקים רבים לאורך עמק הנילוס ואת הממצאים הכבדים והמסורבלים מאוד העבירו לטורינו. התכריכים בני אלפי השנים של המומיות המצריות, מתייצבים כאן לפתע לצד החליפות המעוצבות של ארמאני בחלונות הראווה של ויה רומא, במרחק פחות ממאה מטר.
   על תכריך אחר, שנחשב כיום לאחת הבדותות הגדולות בהיסטוריה ומכונה "התכריך של טורינו", אפשר כנראה לוותר. לטענת חלקים מן הכנסייה הקתולית זהו התכריך בו נעטף ישו הנוצרי כאשר הורד מן הצלב. הטענה הבעייתית הזו שימשה בסיס לאינספור בדיקות, מחקרים וניסויי מעבדה. אלפי מאמינים אמנם נוהרים לראותו, אבל הוא עצמו אינו מוצג בדרך כלל לקהל, אלא העתק שלו.   
   להמשך קריאה
  • טיילת נהר הפו

   הטיילת לאורך הנהר פעילה בעיקר בקיץ, כאשר נפתחים לאורכה בתי קפה רבים, אבל גם בסוף שבוע חורפי מטיילים כאן רבים מאוד, קונים ערמונים קלויים וחוצים את אחד הגשרים אל הגדה השנייה של הנהר. הרחובות התלולים שמטפסים על ההר בגדה המזרחית של הנהר מובילים לכנסייה גדולה. מרפסת התצפית שצמודה אליה היא אחד המקומות היפים בטורינו. מכאן אפשר לראות את פיתולי הנהר, את הגשרים ובעיקר את כל העיר פרושה על כף היד.
    
   להמשך קריאה
  • בזיליקה די סופרגה

   הבזיליקה המרשימה הזו נבנתה בתחילת המאה ה-18 על גבעה רמה שצופה על העיר. המראה בשעות אחר הצהריים נפלא, כאשר רואים את נהר מתפתל ואת העיר ששוכנת לצידו. החזית החיצונית במיטב הסגנון הניאוקלאסי מרשימה יותר מפנים הבזיליקה אבל ממילא רוב המבקרים עולים לכאן כדי ליהנות מן הנוף. רכבת במסילה צרה מגיעה ממרכז העיר עד הבזיליקה.  
    
    
    
    
   להמשך קריאה

מלאו פרטים ונחזור אליכם


הרשמה לניוזלטר

-->