אטרקציות בסרדיניה


  • מקאליארי צפונה

   המפורסם שבאתרים הנוראגיים נקרא סו נוראקסי והוא שוכן ליד העיירה בארומיני, כשעה נסיעה צפונה מקליארי. הנוראגים הם בני תרבות קדומה ומסתורית שחיו בסרדיניה לפני שלושת אלפי שנים. את המבנים המתוחכמים שהקימו אי אפשר לפגוש בשום מקום אחר. ממזרח לסו נוראקסי, לאחר שחולפים על פני העיירה איסילי (Isili) מגיעים לכפר מאנדאס. ממאנדאס נמתח כביש 198 לכיוון צפון מזרח. הכביש המפותל עובר כמה רכסים שגובהם כאלף מטר, וחושף למבקרים נוף ירוק, כרי מרעה עצומים וכמה אגמים. הגדול שבהם נקרא אגם פלומנדוזה. הכביש ומסילת הברזל מקיפים אותו מצפון. המשך הדרך חולף בגבולן של כמה שמורות טבע ומגיע לבסוף, כשלוש שעות לאחר היציאה ממאנדאס, לארבאטאקס שעל החוף.
   להמשך קריאה
  • ארבאטאקס

   סביב עיירת הנמל הקטנה הזו, אליה מגיעות כמה מעבורות, יש מפרצים כחולים, יפים ולא צפופים. על אחת מלשונות היבשה בקצה הדרומי של העיירה ניצב מגדל שמירה עתיק עשוי אבן. הטיפוס אליו מעניק מבט רחב על המפרץ כולו ומאפשר ליהנות מאוויר צח ומבדידות במקום נישא ויפה. טיול לאורך חופו של המפרץ מגלה אתרים רבים שאפשר ללון בהם. בחלקים הצפוניים יותר יש חופים ששייכים לאתרי קמפינג גדולים ולכמה מלונות. כדי לנסוע מארבאטאקס לאורך החוף צפונה יש לחזור תחילה מערבה לעיירה טורטולי (Tortoli) וממנה לעלות לכביש 125. קטע זה, שאורכו כשישים קילומטרים מארבאטאקס צפונה עד דורגאלי (Dorgali), נחשב אחד הכבישים הנופיים היפים בסרדיניה וקטעים רבים ממנו חוצים שמורות טבע.
   להמשך קריאה
  • סנטה מריה נאוורזה

   עיירת הדייגים הנעימה הזו, כחמישה קילומטר מצפון לארבאטאקס, נהפכת די במהירות לאתר תיירות פופולרי. יש לסנטה מריה נאוורזה (Santa Maria Navarrese)  נתונים מבטיחים מאוד. על גבעה שצופה לים ניצבת כנסייה עתיקה ומגדל אבן מימי הביניים ששימש לשמירה על הנכנסים למפרץ. החוף המקומי חולי וארוך ובמים פזורים סלעים גדולים. בעיירה יש כמה בתי מלון והאתר נחשב כמתאים בעיקר למשפחות עם ילדים.
   להמשך קריאה
  • דורגאלי

   המשכו של כביש 125 צפונה מתרחק מעט מקו החוף ועובר בין רכסי ההרים הגבוהים של אזור ג'נארג'נטו וסופרמונטה. דורגאלי אינה מושכת בשום צורה מיוחדת אבל היא עשויה לשמש כבסיס טוב לכמה טיולים מעניינים. בצומת הכניסה לדורגאלי כדאי לפנות מזרחה ולרדת בכביש המתפתל אל החוף. הכפר הקטן בקצה הכביש נקרא קאלה גונונה (Cala Gonone) וסביבו נמתחות כמה מרצועות החוף היפות ביותר במזרח סרדיניה. אין באזור זה כבישים ולמעשה יש שתי דרכים להגיע אל החופים המבודדים – בהליכה באחד השבילים המתפתלים או בסירה שיוצאת מקאלה גונונה. המסלול המומלץ ביותר מוביל לאורך כחמישה קילומטרים מקאלה גונונה לקאלה לונה (חוף הירח). הליכה זו נמשכת כשעה וחצי ומגלה לצועדים מפרצונים שוממים, מי טורקיז ומעט מאוד סימנים לכך שהציוויליזציה אכן פקדה את המקום כבר לפני אלפי שנים.
   אפשר גם לשוט מקאלה גונונה לגרוטה דל בואה מרינו (מערת כלב הים), בה יש זקיקים ונטיפים יפים. כלבי ים לא נראו כאן למרבה הצער כבר שנים רבות.
   להמשך קריאה
  • אורגוסולו

   הכביש מדורגאלי חולף בעיירה אוליינה (Oliena) ומגיע לכפר אורגוסולו (Orgosolo) בראש ההר. המוניטין של הכפר הגדול הזה שנוי במחלוקת בגלל בעיות פשיעה שהתגלעו בו בעבר. במהלך ביקור בכפר אי אפשר כמובן לחוש כלל בהיסטוריה המפוקפקת הזו. לעומת זאת קל להבחין במודעות החברתית והפוליטית החזקה של התושבים. עשרות מבתי הכפר מכוסים בציורי קיר גדולים שמוקדשים לגיבורים קומוניסטים כלנין, רוזה לוכסמבורג וקסטרו. ציורים אחרים מוקדשים לאמנים שמאלנים כפרידה קאלו ודייגו ריברה או לנושאים חברתיים כעבדות, קיפוח, אפליית נשים, הבעיה הפלשתינאית וכדומה. מקורם של הציורים בבית ספר לאמנות בעל מודעות חברתית שפועל בכפר משנות השבעים. יש מעט אירוניה בעובדה שכיום משמשים הציורים בעלי התודעה המעמדית החזקה כמנוף כלכלי, שמושך למקום מבקרים סקרנים ותיירים, שאוכלים במסעדות ושותים בבתי הקפה.
   האזור ההררי שבין אורגוסולו לגאבוי (Gavoi) ולפוני (Fonni) מציג פנים אחרות של סרדיניה, קשוחות יותר ומעניינות יותר מאלה שרואים לאורך רצועת החוף. בכפרים רבים קל להבחין בכך שרוב הגברים ששוהים במקום הם קשישים, בעוד שהצעירים עזבו כדי לחפש פרנסה במקומות אחרים, מעבר לים.
   להמשך קריאה
  • בוזה

   העיר בוזה (Bosa), על שפך הנהר קורטה אל הים בחוף המערבי מעניינת בעיקר בזכות האדריכלות שלה. יש בה מרכז בארוקי עתיק ויפה, מבצר מרשים מן המאה ה-12 שצופה על עיקול הנהר ועל העיר וכנסייה רומנסקית על הגדה הדרומית של הנהר. קו החוף בין בוזה לאלגרו (ארבעים קילומטר צפונה) מפורץ מאוד, לא מיושב כלל ויפה במיוחד. ליד בוזה פועל בית גידול לנשרים נדירים, שמאפשר את השבתם אל הטבע בתום תהליך ארוך. נסיעה בכביש 131 סוגרת את המעגל ומשיבה את המבקרים בחזרה דרומה לקליארי.
   להמשך קריאה

מלאו פרטים ונחזור אליכם


הרשמה לניוזלטר

-->