אגם בלטון


  • אגם בלטון, הונגריה- אטרקציות

   אגם בלטון, בלב המדינה נטולת מוצא אל הים, זוכה לעיתים קרובות לכינוי המחמיא "הים של הונגריה". הבלטון הוא אגם מוארך וגדול שהיקפו כמאה ושמונים קילומטרים. הוא נחשב כבר יותר ממאה שנים לאתר התיירות השני בפופולריות שלו במדינה, כאשר בודפשט הבירה מחזיקה ללא עוררין במקום הראשון. אזור האגם מאפשר חופשה נעימה בחיק הטבע במרחק כשעתיים נסיעה מבודפשט, אבל כפי שמסבירים בהתלהבות הממליצים, הוא מאפשר הרבה יותר מ"סתם" מנוחה. 
   המרחק מבודפשט אמנם קצר אבל אין טעם להגיע לבלטון לטיול שנמשך פחות משלושה ימים. כדאי להקיף את האגם כולו ויש לערוך אבחנה ראשונית בין הגדה הדרומית לצפונית. סיופוק, על הגדה הדרום מזרחית אמנם נחשבת לעיר בילוי לצעירים, אבל מבחינות רבות הגדה הצפונית מעניינת ונעימה יותר. כדאי להתמקם באזור קסטהי בקצה המערבי או באזור בלטונפורד (Balatonfured) בחלק המזרחי. סמוך לאגם יש מקומות לינה בכל דרגה, מאתרי קמפינג בהם אפשר לשכור בקתה או קרוון, חדרי אירוח בבתי משפחות שמציעים לינה זולה ומלונות מפוארים בדרגת ארבעה או חמישה כוכבים, בהם אפשר ליהנות מבריכות שחייה ומפינוקי ספא. המחירים, באופן כללי זולים יחסית, ודאי עבור מי שעורכים את ההשוואה עם אזור האגמים באיטליה, למשל, שמספק חוויה די דומה על גדת המים במחירים כפולים.   
    
   רכיבה על אופניים היא קרוב לוודאי הדרך הטובה ביתר לסיור מקיף סביב האגם. מסלול מסומן היטב שאורכו 210 קילומטרים מקיף את האגם. הדרך כולה נעשית בשבילים סלולים ובנתיבים מיוחדים לאופניים, ללא מגע עם תנועת המכוניות. חלקים גדולים מן השביל המקיף את האגם סומנו קרוב מאוד לגדת המים והנוף לאורכם יפה ומוצל. האזור כולו, בייחוד אם נצמדים לגדת האגם, מישורי וקל יחסית לרכיבה. הבאים עם אופניים יכולים להסיע אותם בקרונות מיוחדים ברכבת מבודפשט או לשכור מכונית עם מנשא מתאים. הרוצים לשכור אופניים באזור האגם יכולים לעשות זאת בערים הגדולות יותר – סיופוק (Siofok) ופוניוד (Fonyod) לאורך הגדה הדרומית, קסטהי במערב ובלטונפורד בחלק הצפון מערבי. בלשכות התיירות באזור מחלקים מפה עליה מסומנים מסלולי אופניים נבחרים. מלבד המסלול הקלאסי, המקיף את האגם, מסומנים במפה עוד תריסר מסלולי רכיבה באזורים הסמוכים, בשמורת הטבע ועל ההרים הנמוכים שמתנשאים מעל הגדה הצפונית. אורך כל אחד מהם כשלושים עד ארבעים קילומטרים והם מתאימים ליום רכיבה. מי שרוצה להקיף את האגם רק בחלקו יכול לעלות עם האופניים על סיפון המעבורת שחוצה את האגם בכמה מקומות ומקצרת את הדרך בין הישובים על הגדה הצפונית לאלה הדרומיים. כל הפלגה שחוצה את האגם נמשכת כחצי שעה בלבד ואינה יקרה. 
    
   אזור אגם בלטון שופע באתרים שמשלבים את הטבילה במים בטיפולי ספא, בריאות ויופי. בלי קשר לאיכות המיוחדת של המים, המודעות העצומה והמוניטין של האגם כאתר שטוב לבריאות מכתיבים את האופי והאווירה – במאות מבתי המלון שפזורים סביב האגם יש בריכות שחייה, אמבטיות זרמים, טיפולי מסאג' ושילוב של בריכות עם מי מעיינות ונביעות תרמאליים, שהרכבם המיוחד אמור לעזור לבריאות, או לפחות לשלוות הנפש ולנינוחות. בכל חדר מלון ממתין לאורח חלוק מגבת לבן, ורגע לאחר שהתעטף בו הוא מדשדש אל מקווה המים הסמוך.  
    
   בעיר הביז (Heviz), כשישה קילומטרים ממערב לאגם בלטון וצמוד לעיר קסטהי, יש אגם מים חמים שנובעים מן האדמה ובהם ריכוזים גבוהים של קלציום, מגנזיום וחומרים אחרים. באגם זה יש מסורת ארוכה של טיפולי בריאות, חלקם כחלק מנופש וחלקם בהשגחת רופאים. מעיינות מרפא נוספים יש גם בזאלאקרוס (Zalakaros), בטאפולצ'ה, ובטאסקה (Taska).
    
   אזור בלטון כולו הוא אזור של מגדלי ענבים ליין. סביב האגם פועלים עשרות יקבים שמתמחים בעיקר ביינות קלים, לבנים וצעירים וביינות רוזה. כמה מן המקומות הנעימים ביותר הם מסעדות של יקבים כאלה, בהם מגישים לצד האוכל המקומי גם טעימת יינות ואת התוצרת של היקב הביתי. בחלק מן המקומות האלה, למשל במסעדה של פרנץ פינצ'ה (Ferenc Pince) בטיהאני (Tihany), חצי אי ירוק ויפה שבולט מן הגדה הצפונית, אפשר לשבת במרפסת רחבה הצופה אל האגם, לאכול וללגום מיינות הבית, אותם לא משווקים או מוכרים בשום מקום אחר.
   להמשך קריאה

מלאו פרטים ונחזור אליכם


הרשמה לניוזלטר

-->