טרייר


  • מרכז העיר

   בשיא פריחתה הרומית התגוררו בטרייר 80 אלף תושבים, העיר הוקפה בחומת אבן באורך שישה קילומטרים, ארבעה שערים גדולים סיננו את הנכנסים ו-47 מגדלים עגולים השגיחו על הנעשה בסביבה. לאור כל זאת אין פלא שהקיסרים הרומיים אהבו מאוד להתגורר בעיר שזכתה לכינוי "רומא המערבית". מכל הפאר הזה נותרו היום שלושה אתרים. המרחצאות הרומיים, שכבר לא נראים כל כך טוב, האמפיתיאטרון הענק שמכיל גם היום 25 אלף מושבים ואחד משערי העיר, "פורטה ניגרה", המבנה הרומי המרשים ביותר בגרמניה, שמעניק מושג טוב על החשיבות של המקום. השער השחור ניצל מהרס דומה לזה של שלושת האחרים בזכות העובדה שנהפך במאה ה-11 למנזר ולכנסייה. לצידו של השער ניצבת לשכת מידע מקומית לתיירים וזו נקודה נוחה מאוד להתחיל כל ביקור בעיר. יתרונה הגדול של טריר טמון בממדיה המצומצמים. הכל נמצא כאן בטווח הליכה, מרכז העיר סגור לתנועת כלי רכב והשיטוט נינוח מאוד.
   הליכה קצרה מפורטה ניגרה מובילה לכיכר השוק המרכזית של טרייר. הכיכר מוקפת בניינים מימי הביניים ובכל יום מתקיים בה שוק צבעוני בו מוכרים מגוון עצום של פריטים שכולל נעליים ופירות, בגדים ועתיקות, ספרים ונקניקים. 
   הקתדרלה העירונית, מרחק כמאתיים מטרים מן הכיכר, היא העתיקה ביותר בגרמניה. בשנת 326, כדי לציין עשרים שנים לשלטונו, החל הקיסר קונסטנטין, שאימץ באופן רשמי את הנצרות ברומא, בבניית שתי קתדרלות - הקתדרלה של סן פטרוס ברומא והקתדרלה הענקית בטרייר. כיום מציגים בה שני מוצגים נוצריים מושכי תשומת לב – מסמר שאמור היה להילקח מן הצלב של ישו ופיסה מן הבגד שלבש הצלוב (ושמצאה אימו של הקיסר קונסטנטין בעת מסע בירושלים). 
   החלק המרשים ביותר בקתדרלה הוא הקלויסטר – החצר הפנימית והגינה המרובעת, שאכסדרת עמודים יפה מקיפה אותה לכל אורכה. לא רבים מן המבקרים בקתדרלה יוצאים לכאן. דלת צדדית קצת נסתרת מוליכה מן האולם המרכזי לחצר. המבנה הסימטרי, הצמחייה הירוקה בלב המבנה והצללים שמטילים העמודים על החצר הופכים את המקום השליו הזה לפינה נעימה במיוחד.
   להמשך קריאה
  • בית קארל מרקס

   בצידה השני של העיר, במרחק כרבע שעה הליכה, ניצב ביתו של קארל מרקס. הבית משמש כיום מוזיאון לתולדותיו של האיש ובעיקר לתקופתו ולייסודה של התנועה  הקומוניסטית. הבית בן שתי הקומות ניצב ברחוב צדדי, ונראה צנוע מאוד. מרקס נולד בבית זה במאי 1818. בניגוד למה שאפשר לצפות לראות במוזיאונים מסוג זה, אין כאן פריטי ריהוט מקורי מתקופתו של הפילוסוף או מזכרות משפחתיות. ברחבי המוזיאון תלויות כרזות שמפרטות את קורות חייהם של מרקס ואנגלס ואת הרקע ההיסטורי, החברתי והתקופתי שבו פעלו. "מטרתנו" מסבירים בחוברת ההדרכה מנהלי המוזיאון, "להקל עליכם להבין את הסביבה בה פעל מרקס ואת ההשפעה שהיתה לו על ההיסטוריה של העולם."  ממדיו הצנועים של המוזיאון מבהירים גם שהאידיאולוגים הגדולים של התנועה הקומוניסטית אינם סובלים כיום מעודף פופולריות בגרמניה. 
   הליכה קצרה מובילה ממוזיאון מרקס אל גדת נהר המוזל. לכל אורך גדת הנהר נמתח פארק ירוק, ששביל הליכה ושביל רכיבה על אופניים מלווים אותו לכל אורכו. 
   נוף גבעות וכרמים משתרע משני צידי הכביש שמוליך מטריר ללוקסמבורג. מעבר הגבול מגרמניה לנסיכות אמנם מסומן אבל איש אינו מאייש את עמודת הביקורת במעבר. כחצי שעה נסיעה לאחר היציאה מטריר מגיעים לעיר לוקסמבורג, בירת הנסיכות.
   להמשך קריאה

מלאו פרטים ונחזור אליכם


הרשמה לניוזלטר

-->