אטרקציות בפוטסדאם


  • פוטסדאם - אתרים מומלצים ואטרקציות

   "סאנסוסי" – הפארק נטול הדאגות" הוא אתר הביקור הפופולרי ביותר באזור ברלין. הנסיעה לפוטסדאם, בה שוכנים הארמון והפארק חסרי הדאגה נמשכת כחצי שעה בלבד.  בילוי יום שטוף שמש בין הגנים והארמונות של פוטסדאם הוא הבריחה האהובה ביותר על הברלינאים. אור ניצת בעיניהם כאשר הם מתארים את נפלאות המקום. המרחק ממרכז ברלין קצר, התחבורה הציבורית טובה ונוחה ושינוי האווירה קיצוני.
    
   השם הוענק לארמון ולגן שמקיף אותו כבר לפני 260 שנים, כאשר הוקם עבור הקיסר פרידריך הגדול. אם רוצים לבקר רק בסאנסוסי אפשר להסתפק בטיול בן יום אחד (ארוך ורווי הליכה). אם רוצים לבקר בכמה מן הארמונות והגנים שפזורים באזור פוטסדאם כדאי להישאר וללון במקום, כיוון שיידרשו לכך לפחות יומיים או שלושה.
    
   פוטסדאם, מדרום מערב לברלין, משמשת כיום כבירת חבל ברנדנבורג. היא שוכנת במקום בו חובר הנהר נותה (Nuthe) לנהר האבל (Havel). פוטסדאם זכתה לפריחה ושגשוג במאה ה-18, כאשר פרידריך השני, מלך פרוסיה שנודע בכינוי "הגדול", קבע בה את מעון הקיץ שלו. בתקופת שלטונו הארוכה, שנמשכה 46 שנים (1740-1786) נחשבה העיר למרכז התרבותי והצבאי של פרוסיה.
    
   ב-17 ביולי 1945 זכתה פוטסדאם למקום בהיסטוריה המודרנית כאשר טרומן, צ'רצ'יל וסטאלין נפגשו בארמון ססילינהוף (Cecilienhof) ב"פארק החדש", מצפון לעיר, לוועידת המנצחים, כדי לדון בעתידן של גרמניה ואירופה לאחר המלחמה. מאז סיום מלחמת העולם השנייה ועד 1990 נכללה פוטסדאם במזרח גרמניה.
    
   הדרך הנוחה ביותר להגיע לפוטסדאם, היא ברכבת S1 שיוצאת מפוטסדאמר פלאץ במרכז ברלין. מתחנת הרכבת במרכז פוטסדאם נוסעים באוטובוס 645 לפארק סאנסוסי. הכניסה הראשית לארמון ולפארק היא משער שנמצא ליד טחנת הרוח. הטחנה המקורית נבנתה בסוף המאה ה-18 אבל נשרפה כליל. זו שניצבת כאן היום היא שחזור משנת 1993.
    
   הארמון, הבנוי בסגנון הבארוק, ניצב על גבעה ומשקיף על נוף רחב, עד נהר האבל. האדריכל קנובלסדרוף שבנה את הארמון העניק לו כבר במהלך הבנייה את שמו האופטימי. הארמון מכיל 12 אולמות מעוטרים בסגנון רוקוקו, בהם שעשע פרידריך את אורחיו.
    
   הארמון אמנם יפה, אבל הסיבה האמיתית לטרוח ולנסוע לפוטסדאם היא הגנים שמקיפים אותו. זהו מכלול גדול מאוד, המכיל כמה ארמונות, חממות, גלריה גדולה ובה יצירות אמנות של רובנס, קארוואג'יו וואן דייק, חורשה גדולה, בריכות, מזרקות, שבילים מתפתלים ובעיקר - גנים בסגנונות שונים, הגן הסיציליאני, הגן האנגלי, גן צרפתי, בית סיני (ששימש כחדר אוכל בימי הקיץ), מגדל תצפית בסגנון איטלקי ועוד. החלקים המאוחרים ביותר נבנו בפארק סאנסוסי באמצע המאה ה-19. אז, כאשר הוכנסה לפעולה משאבל המים החשמלית, הופעלו לראשונה גם המזרקות.
    
   מדרום לארמון סאנסוסי נבנו במדרון הגבעה עשרות טראסות סימטריות, עליהן גדלים בקיץ גפנים. בחורף המראה חשוף יותר, חמור קצת יותר, אבל בכל זאת מרשים. בתחתית המדרגות יש בריכה גדולה ומזרקה, מוקפות ספסלי אבן, שראשי עופות דורסים מגולפים בהם. אפילו כאן, בלב הפארק מבצבצת החומרה הפרוסית. קווי ספסל האבן מעוגלים אבל הדמויות המגולפות כועסות מאוד. 
    
   הביקור בפארק עצמו, גם אם צועדים בחיפזון ובמרץ, עשוי להימשך יותר מארבע שעות. מדובר בשטח גדול, ירוק מאוד, שדווקא פינותיו היותר נידחות הן המקסימות ביותר. באחת מפינות הפארק, מקום שאינו מסומן כאטרקציה חשובה או מרתקת במפות המקומיות, יש בריכה רדודה עם מעקה אבן נמוך. במרכז ניצבת מזרקה ובה שלוש נימפות יורקות מים. שיחים ועצים סוגרים על הבריכה מכל עבר.
    
   כאשר צועדים בשבילי הפארק באזור הצפוני, מן הארמון מערבה, מגיעים ל"ארמון האוראנג'רי" המרשים, שנבנה באמצע המאה ה-19. משם מוליך השביל לבית הדרקון (מסעדה כפרית) ואחר כך ל"בלוודר" מגדל תצפית על גבעה, שנוף נפלא של כל האזור נשקף ממנו. בחלקו הדרומי של הפארק נמצאים הארמון החדש, המרחצאות הרומאיים והבית הסיני בעל צורת הפגודה. לצד הארמון החדש פועל בית קפה קטן ובשלב הזה, לאחר יותר משלוש שעות הליכה, כבר זקוקים לו מאוד.
    
   הארמון והפארק פתוחים באמצע השבוע מתשע עד ארבע ובסופי שבוע מתשע עד חמש. הכניסה לפארק חופשית. הכניסה לארמון סאנסוסי עולה שמונה אירו למבוגר וחמישה לילד.
    
   פארק סאנסוסי נמצא ממערב למרכז העיר פוטסדאם והוא הגדול והיפה מבין הפארקים בעיר. רוב המבקרים מגיעים אליו. יותר משני מיליון כרטיסים מוכרים בקופת הארמון בכל שנה ומספר המבקרים בפארק (ללא כרטיס) גדול פי כמה.              
    
   הארמונות והפארקים נבנו סביב פוטסדאם במהלך 300 שנים – מתחילת המאה ה-17 עד סוף המאה ה-19. לקראת סוף התהליך פעל בעיר אדריכל הנוף פיטר ג'וזף לנה (Lenne). השפעתו של לנה על השלב האחרון בהתפתחות הגנים ומכלול הארמונות בפוטסדאם עצומה. לנה נחשב לאדם שיצר מאוסף הגנים והארמונות הקטנים שהקיף את סאנסוסי והתפרש גם בחלקים אחרים של פוטסדאם מכלול אחד, מגובש, שאפשר ליהנות ממנו כשלם.
    
   הגן הגדול שתכנן לנה ב-1815 נקרא "הגן החדש" והוא נחשב לגן האנגלי הראשון מבין הפארקים של פוטסדאם. המשמעות הפשוטה והמזדקרת מיד לעין היא שאין בו הסדר והמשמעת הכפייתיים, החמורים והסימטריים שבולטים מאוד בסאנסוסי. ה"גן החדש", שבבנייתו הראשונית החלו יורשיו של פרידריך הגדול כבר שלושים שנה קודם לכן, נמצא ממערב לסאנסוסי ושוכן על גדת אגם יונגפר. ב"גן החדש" בולטים שלושה מבנים מרכזיים – ארמון השיש מן המאה ה-18, ארמון ססילינהוף, שנבנה במהלך מלחמת העולם הראשונה כקוטג' אנגלי, בהשפעת עיצובו של הגן, ובו התכנסו, עם סיום מלחמת העולם השנייה שלושת מנהיגי בעלות הברית לועידה המפורסמת, והספרייה הגותית. שטחו של "הגן החדש" רק כשליש מזה של פארק סאנסוסי, ויש לו צורת משולש מאורך, אבל יש בו כמה פינות נפלאות, בעיקר בחלקים הצפוני והמזרחי, הצופים אל האגמים.
    
   מזרחה משם, במרחק הליכה לא ארוך (כחצי שעה), לאחר שחוצים על גשר את אגם טיפר, מגיעים לפארק באבלסברג. פיטר ג'וזף לנה הקים את הפארק הזה באמצע המאה ה-19, לאחר סיום העבודה בגן החדש, כחלקו המזרחי והמסכם של מכלול הפארקים בפוטסדאם. כמו הגן החדש גם באבלסברג הוא פארק בעיצוב אנגלי. הרעיון המרכזי שהנחה את עיצובו היה שמנקודות תצפית גבוהות בלב הפארק אפשר ליצור קשר עין עם הפארקים האחרים של פוטסדאם, שנמצאים מעבר לאגם. זו אחת הסיבות לכך שבלב הפארק יש שני מגדלי תצפית גבוהים, האחד מתנוסס מעל טירת באבלסברג והשני נקרא מגדל פלטאו.
    
   ב-1995 אוחדו כל הארמונות בברלין ובפוטסדאם תחת רשות אחת (SPSG – רשות הארמונות והגנים הפרוסיים בברלין ובברנדנבורג). רשות זו מנהלת היום 300 מבנים היסטוריים. 
    
   להמשך קריאה

מלאו פרטים ונחזור אליכם


הרשמה לניוזלטר

-->