אתרים מומלצים בטרואה


  • עירו של רש"י

   מן ההיבט היהודי שמור לטרואה מקום של כבוד כעיר הולדתו של רבי שלמה יצחקי – רש"י (1040 -1105). המורשת של רש"י היא אמנם חלק חשוב מן ההיסטוריה של טרואה (שכונתה באותה תקופה טרוייש), אבל הוא לא מופיע באופן בולט על מפת התיירות שמחלקים בלשכת המידע המקומית. רק לאחר ששאלנו במפורש סימנה בעלת העיפרון על המפה את האנדרטה שניצבת לזכרו בלב העיר ואת בית הכנסת והמכון האוניברסיטאי שפועל במקום ונושא את שמו.
    
   האנדרטה, שניצבת בגן עירוני ליד רחוב גאמבטה וסמוך מאוד לתיאטרון העירוני, מפתיעה מעט. היא עשויה ככדור שחור לבן עליו מופיעות בעיצוב מיוחד אותיות עבריות גדולות. שמו של הפרשן הנודע חקוק בבסיס האנדרטה.
    
   רש"י, שנולד בטרואה, התגורר בה למעשה כל חייו מלבד עשר שנים, בין גיל עשרים לשלושים, במהלכן למד במגנצא (מיינץ) וורמייזא (וורמס). חייו אפופים אגדות ומקום קבורתו אינו ידוע. פירוש רש"י לתורה היה הספר הראשון שהודפס בעברת (1475). הדפיסו אותו בגופן שנקרא כיום "כתב רש"י" למרות שהחכם מטרואה כלל לא הכיר את הכתב הזה. 
   מכון אוניברסיטאי רש"י, מרכז אירופאי ללימודים גבוהים ולמחקר, פועל בטרואה (2 rue Brunneval). המכון נוסד ב-1990, במהלכה ציינו 950 שנה להולדת הפרשן. כיום זו שלוחה ללימודי יהדות, שפות ותרבות עברית ששייכת לאוניברסיטת ריימס. במקום אפשר לבקר בתערוכה שנושאה: "רש"י ויהודי טרואה בימי הביניים". אתר מכון אוניברסיטאי רש"י »
   להמשך קריאה
  • עיר החוטים

   המוניטין הנפוץ ביותר של טרואה כיום הוא כעיר הטקסטיל. מאמצע המאה ה-18 התפתחה בעיר תעשיית טקסטיל גדולה. במשך יותר ממאה שנים פעלו כאן המפעלים הגדולים בצרפת לגרביים, לבנים ובגדים זולים, שיוצרו באורח תעשייתי וללא יומרות עיצוב מיוחדות.
    
   חלק חשוב מן המורשת המקומית הזו מוצג במוזיאון הגרביים (Hotel de Vaulisany), עליו גאוותם של בני המקום. במקום אפשר לראות את התפתחות האריגה מאז תקופות קדומות מאוד ועד למהפיכה התעשייתית שפקדה את טרואה. חלק מן המוצגים מעניינים במיוחד, כיוון שהם מבהירים מה לבשו המוני העם הצרפתי לפני 300 שנים ופריטים אלה לא נראים כפסגת העיצוב. הכתובת 2 Rue Vauluisant.
    
   מוזיאון נוסף שמתעד את תולדות תעשיית הטקסטיל המקומית שוכן בהוטל דה מורוי (Hotel de Mauroy) ונקרא בשם המעניין "בית כלי העבודה ומחשבת מעמד הפועלים". התצוגה כוללת יותר מעשרת אלפים כלי עבודה שונים, כולם מן המאה ה-17 וה-18. לצד המוזיאון פועלת ספרייה גדולה שמוקדשת כולה לספרות מעמד הפועלים. הכתובת 7 Rue de la Trinite.
    
   קשה קצת לדעת אם הגלגול הנוכחי של טרואה כמרכז הלבשה וטקסטיל קשור בדרך כלשהי לעברה של העיר. העובדה הברורה היא שטרואה נחשבת כיום למרכז הבולט ביותר בצפון צרפת של חנויות מפעל זולות. במרכז העיר פזורות אמנם מאות חנויות אופנה מהודרות, בהן מציגיים את מיטב המותגים, אבל עיקר הפעילות מתרחשת סביב העיר, במרחק נסיעה קצר ממרכזה פועלים שני מרכזי קניות ענקיים שממוקדים בתחום אחד בלבד – אופנה והלבשה במחירי מציאה. מרכזים אלה נחשבים אתרי עלייה לרגל ומגרשי החנייה שלהם צפופים במיוחד. לפי הערכה זהירה מיליון וחצי קונים פוקדים במשך השנה את שני מרכזי הקניות הצמודים לטרואה. מאתיים וחמישים חנויות אופנה והלבשה פועלות בשני המרכזים האלה ומציעות מותגים מפורסמים כקנזו, ארמני, הוגו בוס, לה קוסט ואחרים. המחירים אינם דומים כלל למחירי המותגים האלה בחנויות אחרות.
    
   ריכוז אחד של חנויות מפעל פועל בסן ז'וליין לה וילה (Saint Julien les Villas) כשלושה קילומטרים מדרום לטרואה, על הכביש הפונה לכיוון דיז'ון. אם נוסעים על אוטוסטרדה 5A יש לצאת ביציאה מספר 21. באזור זו פועלים מרכזי הקניות "קלאב דה מרקה", "מרקה אבניו", "מרקה אבניו דקוראסיון". סך הכל פועלות באזור זה 120 חנויות. הותיקות ביותר עדיין שוכנות בבית החרושת המשופץ Cooperateurs  de Champagne.
    
   ריכוז גדול נוסף של חנויות מפעל נמצא בפון סן מארי (Pont Saint Marie), כשלושה קילומטרים מצפון מזרח לטרואה, על הכביש הפונה לכיוון ריימס ונאנסי. באזור זה, שנפתח ב-1995 פועלות 130 חנויות שמרוכזות בשלושה מרכזים קניות: "מארקה סיטי", "אדידס" ו"מקארתור גלן".
    
   ציניקנים עלולים להיקלע לחישוב מדוקדק, שמעיד שהחיסכון בקניית בגדים במרכזי הקניות הזולים של טרואה מכסה בלי קושי את כל הוצאות הנסיעה והשהות בטרואה, כולל ביקור בכמה מן המסעדות הטובות בעיר, אבל זו טעות גדולה. לעיר עצמה מגיע יותר מזה בזכות יופיה. 
   להמשך קריאה
  • 3 מיטות

   Les Comtes de Champagne – מלון בעל שני כוכבים בלבד במרכז העיר העתיקה. המבנה ישן מאוד ולמרות ששופץ כמה פעמים האווירה היא עדיין עתיקה ולא מהודרת. היחס והאירוח חם ומשפחתי. במלון 34 חדרים ואין בהם שניים זהים. חלק מן החדרים מתאימים למשפחות ומכילים מטבחון. המחיר הממוצע כ-50 יורו ללילה. כתובת: 56 Rue de la Monnaie. אתר המלון »
    
   Le Grand Hotel – מלון בעל שלושה כוכבים סמוך לתחנת הרכבת בחלק המערבי של העיר. 68 חדרים נקיים ונוחים אם כי חסרי אווירה מיוחדת. הטובים יותר פונים אל גינה קטנה ונעימה בחלקו האחורי של המלון. המחיר 70 יורו ללילה. הכתובת: 4 Avenue du Marechal Joffre. אתר המלון » 
    
   La Maison de Rhodes – מלון בעל חמישה כוכבים זה הוא ללא ספק הטוב ביותר בטרואה. הוא שוכן בבית עץ מן המאה ה-17 ויש בו רק 11 חדרים. כולם פונים לחצר פנימית ובה גינה יפה. כדאי לבקר במקום (סמוך מאוד לקתדרלה) ולו רק כדי לשתות קפה בגינת המלון. המחיר 200 יורו ללילה. הכתובת: 18 Rue Linard Gonthier. אתר המלון »
   להמשך קריאה

מלאו פרטים ונחזור אליכם


הרשמה לניוזלטר

-->