בורגונדי


  • דרך היין של בורגונדי

   ההפתעה הראשונה המצפה למבקר בדרך היין המפורסמת ביותר בעולם היא אורכה הקצר. המסע לאורך הקוט ד'אור (Cote d’ore) מדרון הזהב בין דיז'ון לסנטנה נמתח על פני 60 קילומטרים בלבד. בנסיעה מהירה על כביש 74 דרומה מדיז'ון אפשר לגמוא את הדרך כולה בשעה ולא להבין על מה כל המהומה.
   מאות שנים מנסים מומחים להבין מה גורם לכך שדווקא באזור זה, מדרונות מזרחיים מתונים של גבעות מכוסות בכרמים מטופחים, שמראהו שגרתי לחלוטין, מגדלים ומייצרים כמה מן היינות הטובים בעולם. ההנחה הרווחת היא שמדובר בשילוב די נדיר של סוגי קרקע (גיר, צור וחימר), אקלים חמים, משקעים בכמות הנכונה, כיווני המדרונות מול השמש והידע והמסורת של בעלי הכרמים והיקבים. כל אלה מובילים לכך שבקבוקי היין האיכותיים ביותר נמכרים במחירים אסטרונומיים. יחד עם זאת - המגוון הגדול מאפשר לרכוש כאן בקבוקי יין בכל מחיר – מעשרה יורו ועד כמה אלפים.  
   חלקו הצפוני של הקוט ד'אור נקרא קוט דה נואי (Cote de Nuits). הוא נמתח מהכפר פיסאן (Fixin) לאורך כשלושים קילומטרים עד קורגולואן (Corgoloin) כשמונה קילומטרים מצפון לבון. אזור זה מפורסם בזכות היינות האדומים המצוינים שלו. כל אחד מן הכפרים הקטנים ברצועה זו העניק את שמו ליינות בעלי שם עולמי. כאלה הם לדוגמא פיסאן, מרסנה לה קוט (Marsannay la Cote), ברושון (Brochon), נואי סנט ז'ורז' (Nuits Saints Georges) ואחרים. האזור הדרומי של דרך היין נקרא קוט דה בון, והוא משתרע בין הכפר אלוקס קורטון (Aloxe Corton), ארבעה קילומטרים מצפון לעיר בון ועד סנטנה (Santenay), כעשרים קילומטרים מדרום לבון. באזור זה מפורסמים בעיקר הכפרים פומאר (Pommard), וולנה (Volnay) ורושפו (Rochepot).
    
   הנסיעה כולה לאורך כביש 74, ממנו כדאי לסטות לביקורים בכמה שיותר מן הכפרים הסמוכים. ביקור בכל אחד מן הכפרים האלה מבהיר היטב שמדובר בתרבות שלמה שסובבת סביב תעשיית היין. ייצור יין הוא אמנם הבסיס המסורתי אבל התיירות היא היום חלק בלתי נפרד מן התרבות הזו. שלטים גדולים על אם הדרך מכריזים על מכירת יינות, טעימות חינם, טעימות בתשלום, משלוחים לבית הלקוח, ביקור במרתפים, ביקבים, בכרמים ובארמונות בהם ייצרו בעבר או מייצרים גם היום את היינות המפורסמים של בורגונדי. כמעט בכל בית מציעים לאכול, לשתות, לטעום ולקנות. 
   בכמה מקומות מציעים סיור מודרך באחוזת המשפחה, בדרך כלל טירה לא גדולה, הסיור משולב עם ביקור ביקב וטעימת יינות.
    
   בשאטו דה פומאר בכפר פומאר, לדוגמא, שלושה קילומטר מדרום לבון וסמוך לכביש 74 מתקיימים בכל יום בטירה מן המאה ה-18 סיורים שנמשכים כחצי שעה ולאחריהם טעימת יינות. המקום פתוח מתחילת אפריל עד אמצע נובמבר. 
    
   בשאטו דה קלו דה ווז'ו (Vougeot), בדיוק באמצע הדרך בין דיז'ון לבון, לא מייצרים כיום יין ולא טועמים יינות. הביקור במקום מעניין מסיבות אחרות – המבנה המרשים של הטירה, האופן שבו שוחזרה לאחר שנהרסה כמעט לחלוטין במלחמת העולם השנייה, הנוף היפה של הכרמים המקיפים אותה, והמוזיאון שפועל בתחומי הטירה ומסביר באמצעים חדשים לצד תצוגות של כלים עתיקים את תהליך ייצור היין ושימורו. הטירה משמשת היום כמקום מושבה של אחת מאגודות הכורמים והייננים של הקוט ד'אור. אתר הטירה »  מחיר הביקור 3.90 יורו. משך הביקור כשעה. 
    
   שאטו דה מורסו (Meursault), כשבעה קילומטר מדרום לבון, הוקם כבר במאה-11. הטירה שייכת גם היום לאחת ממשפחות האצולה של האזור. בשנות השבעים נעשה בה שיפוץ מקיף ונרכש ציוד מודרני עבור היקב שפועל במתחם הטירה. כיום אפשר לערוך במקום סיור משולב, שכולל חלק ממתחם המגורים, המרתפים לשימור היין וכמובן החנות רחבת הידיים בה מתקיימות הטעימות בסוף הסיור. המחיר עשרה יורו והוא כולל טעימת שבעה יינות מקומיים. 
   להמשך קריאה
  • ארמון העניים בבון

   "שוק היין" במרכז העיר בון (Beaune) בבורגונדי הוא מקום טוב להתחיל בו. תמורת שמונה יורו מאפשרים בבניין העתיק ברחוב ניקולא רולן 2 למבקרים לטעום מכל היינות המשובחים ביותר באזור. העיר בון, 45 קילומטרים מדרום לדיז'ון היא בירת היין של בורגונדי והמרכז החשוב ביותר לייצור ומכירת יין בקוט ד'אור. האתר המרתק ביותר בבון, הוא ההוספיס דה בון - אוטל דייה (Hospice de Beaune – Hotel Dieu). המבנה היפה במרכז העיר הוקם כבית חולים כבר ב-1443. ניקולא רולן, יועצו של דוכס בורגונדי, הקים את המקום יחד עם אשתו גיון דה סאלין למען עניי העיר ונזקקיה. הכינוי "ארמון העניים" הוצמד לו כבר עם הקמתו. כדי להבטיח את קיומו העתידי של המוסד העניקו לו מקימיו כרמים רבים, שבמרוצת השנים התגלו כאיכותיים במיוחד. היינות שמייצרים בכרמים אלה, המשתרעים כיום על פני 610 דונם, מפרנסים את האתר במהלך חמש מאות וחמישים השנים האחרונות.
   המבנה הוקם בהשראת אדריכלות פלמית וגותית. כיום הוא נחשב ליהלום של ארכיטקטורה ימי ביניימית. הרעפים הצבעוניים שעל גג בית החולים הובאו כנראה ממרכז אירופה ומעניקים למקום גם כיום איזו שמחת חיים ועליזות שגורמת למבקר לחייך כבר ברגע בו נכנס לאתר.
    
   הפעילות הרפואית התנהלה במקום עד שנת 1971. אז הועבר בית החולים למבנה מודרני יותר והאתר הוכרז כנכס לאומי. הביקור במקום נמשך כשעה וחצי וכולל ביקור באולמות אשפוז גדולים, בחדרי המגורים של הצוות, בבית המרקחת ובכנסייה מעוטרת. הביקור באוטל דייה עולה 8 יורו. אתר ההוספיס »
   להמשך קריאה
  • מכירת היין הפומבית של בון

   היום החשוב ביותר במהלך השנה בבון הוא יום ראשון השלישי בחודש נובמבר. בתאריך זה מתקיימת מאז 1859 מכירת היין הפומבית המפורסמת בעולם. מזה 150 שנים מציעים באוטל דייה למכירה פומבית את יינות הבציר שהתקיים חודשיים קודם לכן. כל ההכנסות מן האירוע מיועדות לצדקה ורובן מוקדשות לפעילותו של בית החולים לעניים. כל אחד יכול להציע מחיר לרכישת חבית יין. הקונה יקבל את החבית המכילה 288 בקבוקי יין משובח בין שנה לשנתיים לאחר הקנייה. 
   המכירה האחרונה הכניסה שבעה מיליון דולר. במהלכה נמכרו 607 חביות. מתוכן 469 חביות יין אדום ו-138 חביות יין לבן. החבית היקרה ביותר נמכרה ב-81 אלף דולר. הרוצים להשתתף במכירה הפומבית מוזמנים לפנות לטלפון 33140768388 או לכתוב מייל לכתובת beaune@christies.com
   להמשך קריאה
  • הקוט ד'אור באופניים

   המרחק הקצר, 45 קילומטרים והמסלול הנוח לרכיבה, רובו מישורי עם עליות וירידות מתונות, הופכים את הקטע בין דיז'ון לבון למסלול אידיאלי לרכיבה על אופניים. אפשר כמובן לעשות זאת באופן עצמאי. 
   חנות האופניים Bourgogne Randonées ליד תחנת הרכבת בבון משכירה אופניים על בסיס יומי ומספקת מפות והסבר. מידע במייל helloinfobr@aol.com.
   סיורי הרכיבה המאורגנים נמשכים כחצי יום ומחירם כארבעים יורו. יתרונם הגדול טמון בכך שהמארגנים מחזירים את האופניים והרוכבים במכונית מבון לדיז'ון. המסלול חולף בכבישים קטנים וצדדיים, בכפרי היין הנודעים ובדרך כלל כולל גם כמה עצירות לטעימת יין. המבחן הגדול היותר הוא מבחן שיווי המשקל – כמה טעימות תוכלו להרשות לעצמכם לפני שהרכיבה תהפוך תרגיל מסובך מדי? 
   מידע על סיורי אופניים מספקים בלשכות התיירות של דיז'ון ובון.
   להמשך קריאה

צור קשר


הרשמה לניוזלטר

-->