מפרץ ארקשון - צרפת


  • העיר ארקאשון

   העיר הקטנה ארקאשון, בחלקו הדרומי של המפרץ, הוקמה באמצע המאה ה-19. על ההיסטוריה שלה תעיד העובדה שעד היום היא מחולקת ל"עיר הקיץ", הסמוכה לחוף ו"עיר החורף", במעלה הגבעה קצת יותר דרומה. הרובע שבו התגוררו מקימי העיר בחורף הוא המרתק ביותר בזכות האדריכלות המוזרה שלו. בתי הרובע הזה נבנו בידי משפחות עשירות, בעיקר מספרד ומרוסיה שהתגוררו במקום בחורף. האקלים בארקאשון, בעיקר בזכות המפרץ הסגור והמוגן, נחשב נוח בכל ימות השנה. הווילות שהקימו העשירים בעיר נועדו ליצור רושם. התוצאה היא תערובת קצת מגוחכת של צריחים, מרפסות עגולות, מרכיבים ים תיכוניים עם כיפות רוסיות ומגדלים בסגנון ספרדי.
   להמשך קריאה
  • אי הציפורים

   השיט בסירה מארקאשון לקאפ פרה (Cap Ferret), לשון היבשה הארוכה שנמתחת ומקיפה את חלקו הצפוני של המפרץ, מוביל לאי הציפורים. המראה של האי הקטן הזה יפה במיוחד בזכות שתי בקתות גבוהות (cabanes tchanquees), שניצבות על כלונסאות עץ ומזכירות עופות מים גדולים בעלי רגליים דקיקות וארוכות. הפרשים גדולים בין גאות לשפל גורמים לכך שחלק מן הזמן הבקתות ניצבות על חוף חולי ובשעות הגאות הן מוקפות במים ונראות כאיים מלאכותיים. רוב השטים במפרץ מקיפים את האי ונמנעים מלעלות אליו. שתי הבקתות הן רכוש פרטי של מגדלי הצדפות, שאזורי הגידול שלהם מקיפים את חופי האי. החשש הגדול הוא שמבקרים יפרו את האיזון האקולוגי העדין הדרוש לגידול הצדפות. סיבה נוספת לשמירה על האי הן להקות גדולות של ציפורים שמתגודדות על חופיו ומעניקות לו את שמו.
   להמשך קריאה
  • קאפ פרה

   יעד השיט שחוצה את מפרץ ארקאשון הוא בדרך כלל לשון היבשה קאפ פרה. אורכה כעשרה קילומטרים והכפרים הקטנים שפזורים עליה הם מעוזם של מגדלי הצדפות. שני הכפרים המעניינים ביותר לאורך הלשון הם ל'הרב (L'Herbe) ולה קנון (Le Canon). שניהם פונים מזרחה – אל מפרץ ארקאשון. יש בהם למעשה רחוב אחד ארוך של בקתות עץ. החצר האחורית של כל בקתה כזאת היא מעגן ממנו יוצאות הסירות של מגדלי הצדפות. סירות גדולות יותר, בהן מגיעים בדרך כלל המבקרים, עוגנות במזח המרכזי.
    
   המפרץ הכחול שרואים מן הבקתות הקטנות אמנם יפה, אבל המגיעים לכאן לא באים בשביל הנוף אלא כדי לטעום מן הצדפות קרוב ככל האפשר למקור – לחוות גידולן. בכפרים לה קנון ול'הרב פועלים כעשרה מקומות (אלה לא מסעדות או ברים, אלא חצרות דייגים שמכינים צדפות למבקרים) שמאפשרים לאכול צדפות טריות במיוחד. ההכנה שלהן פשוטה מאוד והן מוגשות עם לימון בלבד וללא רטבים מתוחכמים או תוספות.
   להמשך קריאה
  • הדיונה הגדולה

   הדיונה פילה (Dune du Pyla) היא דיונת החול הגבוהה ביותר באירופה. ההגעה אליה, בנסיעה קצרה דרומה מארקאשון, מספקת הפתעה מושלמת. מיד לאחר שחולפים ביער ירוק וצפוף מתנשא מול המבקרים הר חול לבן וענקי, שאורכו כשלושה קילומטרים וגובהו 107 מטרים. בקיץ אמנם מציבים על צלע הדיונה גרם מדרגות פלסטיק לבנות אבל בתחילת אוקטובר כבר מסלקים אותו, במסגרת ההכנות לחורף והטיפוס על החול קשה ומהנה יותר. גרגרי החול של הדיונה צהבהבים ויפים, נקיים להפליא ומזכירים, מיד לאחר שחולצים נעליים ומתחילים לדשדש בהם, טיולי ילדות נעימים. יש עונג עצום בטיפוס ובהליכה על הדיונה, אבל עיקר ההנאה הוא בהשתרעות נינוחה במרומי הר החול, כאשר האוויר חוזר מעט לריאות בתום הטיפוס. מפרץ ארקאשון כולו פרוס כעל כף יד, יערות האורנים הגדולים ממזרח יוצרים ניגוד יפה של צבעים בין גוון העצים הכהה לצבעי הדיונה הבוהקים והבהירים. הים הכחול ממערב, שסירות דייגים נראות בו כנקודות זעירות ובימים בהירים אפשר לראות מכאן אפילו את רכס הפירנאים.
   להמשך קריאה
  • פארק הציפורים

   הפארק האורניתולוגי טייש (Parc Ornithologique Du Teich), במרחק 15 קילומטרים ממזרח לארקאשון, נהנה ממיקום מיוחד במינו, בין היערות לחוף הים ובקרבתן של ביצות ולשפך הנהר לאיר. 260 מיני ציפורים נצפים בשמורה במהלך הסתיו. 80 מינים מתגוררים באזור זה דרך קבע. מיליוני ציפורים פוקדות את השמורה כחלק ממסלול הנדידה שלהן דרומה בסתיו וצפונה באביב.
    
   ברחבי הפארק יש 30 קילומטרים של שבילי הליכה מסומנים. הצעידה בהם נעימה במיוחד בסתיו, כאשר העצים מחליפים את צבעיהם. חובבי הציפורים יתמקדו בעיקר בעשרים המצפורים שפזורים בפארק. כולם מקורים והשהות בהם נעימה גם בימי גשם. ברובם ניצבים מדריכים מצוידים במשקפות משובחות, שמשכילים את ההדיוטות ועוזרים בזיהוי הציפורים. 
   להמשך קריאה
  • יער לאנד ופארק גאסקון

   יער לאנד (Landes) שמשתרע סביב ארקאשון על שטח עצום, כחצי משטח מדינת ישראל, נחשב ליער עצי המחט הגדול ביותר באירופה. כמעט כולו יער נטוע, שנועד לשמר את הקרקע. עד אמצע המאה ה-19 הייתה אדמת האזור מכוסה ביצות וחולות נודדים. נטיעת היער בידי גורמים פרטיים לפני כמאה וחמישים שנה שינתה את אופיו של החבל ואת נופו. על פני יותר מתשעים אחוזים משטח היער ניטעו עצי אורן (Pinus pinaster) וכיוון שהיער הוא רכוש פרטי של משקיעים ואגודות שיתופיות מקומיות מתנהלת בו כריתה מחושבת ומתוכננת שמפרנסת את בעלי השטח.
    
   ב-1970 הוגדר רבע מן היער כשמורת טבע, אבל גם בתחומה מאפשרים כריתה ודילול לתעשייה. מאות קילומטרים של שבילי רכיבת אופניים יוצרים באזור זה כר פעולה פופולרי. השטח מישורי כמעט לחלוטין והרכיבה נוחה וברובה מוצלת. 
   הנהר לאיר (Leyre) שחוצה את יער לאנד ופארק גאסקון זוכה לכינוי "האמאזונס הקטן". על גדותיו יש מגוון גדול יותר של עצים ורוב שטחי הגדה שלו הם עדיין ביצות עם צמחייה עבותה ובעלי חיים רבים. כמה חברות מאפשרות לשכור סירה לשיט בן יום אחד או כמה ימים לאורך הנהר ובלב היער. מידע נוסף באתר הפארק »
   להמשך קריאה

מלאו פרטים ונחזור אליכם


הרשמה לניוזלטר

-->