אטרקציות על אלזס לורן


  • שטרסבורג

   שטרסבורג (או סטרסבור) נחשבת לעיר הגדולה והיפה ביותר בחבל זה. היא בנויה על יובלי הנהר איל, מערבה מהריין. שטרסבורג היא מקום מושבה של מועצת אירופה ונחשבת לכן לאחד ממוקדי ההשפעה הפוליטיים החזקים ביבשת.  
   האתר המרכזי, אליו כדאי להגיע כאשר מבקרים בעיר, היא הקתדרלה הגדולה, שהמגדל שלה חולש על כל הסביבה. הקתדרלה עשירה מאוד בעיטורים פיסוליים וסמוך לה יש שעון אסטרונומי יפהפה מן המאה ה-19. בכל יום בשעה 12 בצהריים מציג השעון חיזיון מיוחד. 330 מדרגות מובילות אל מרומי מגדל הקתדרלה, נקודת תצפית שאין טובה ממנה על העיר.
    
   בשטרסבורג פועלים כמה מוזיאונים טובים. שלושה מהם מרוכזים בפאלה דה רואן (Palais de Rohan). אוסף הקרמיקה שמוצג בו הוא הטוב בצרפת. המוזיאון האלזסי שמוקדש לתרבות עממית פועל בשלושה מבנים גדולים מהמאה ה-16. מוזיאון המכס פועל בבית המכס שהוקם כבר במאה ה-14.
    
   המרכז ההיסטורי של העיר Grande Île– בו שוכנת הקתדרלה, היה הרובע הראשון שהוכרז כולו כנכס תרבות עולמי של ארגון אונסקו.
    
   כדאי מאוד לבקר גם בפטיט פראנס (Petit France) אזור קטן בין הנהרות מדרום לגראנד איל, בו מרוכזים עדיין כמה מן הרחובות העתיקים והיפים ביותר של העיר, ולצידם ניצבים כמה מן הבניינים המעניינים ביותר. 
   לשכת התיירות המקומית פועלת בכיכר הקתדרלה.
   להמשך קריאה
  • מץ

   העיר מץ (Metz) נהנית ממיקום אסטרטגי מיוחד – סמוך מאוד לגבול המזרחי של צרפת. בזכות עובדה זאת שימש מץ במשך מאות שנים כעיר מבצר. בסוף המאה ה-19 ועד מלחמת העולם הראשונה השתייכה מץ לגרמניה.
    
   הקתדרלה הגדולה של העיר היא צרפתית לחלוטין וכוללת עבודת זכוכית מעניינת של שגאל. כדאי לבקר גם על גדת הנהר, בקרבתו יש שער מרשים מאוד שנושא את השם פור דזאלמאן. יותר ממאה בניינים במרכז העיר העתיקה הוגדרו כמבנים היסטוריים וזוכים לשימור מיוחד.
   להמשך קריאה
  • ריימס

   העיר ריימס (Reims) זוכה לפרסום עולמי בזכות הקתדרלה הגותית הענקית שלה. במשך מאות שנים שימשה ריימס כעיר ההכתרה של המלכים הפרנקים ו-25 מלכים הוכתרו בה, עובדה שמעידה על חשיבותה.
    
   בניית הקתדרלה של העיר החלה ב-1211 אבל היא חרבה בהפגזות של מלחמת העולם הראשונה. לאחר מכן שוחזרה הקתדרלה לפרטי פרטיה ונמצאת כיום במצב מצוין. החזית המערבית שלה נחשבת לעבודת אמנות ברמה עולמית ולנכס תרבות חשוב.
    
   לצד הקתדרלה ניצב ארמונות הישן של הבישוף אותה תוכלו לראות גם בטיול מאורגן לצרפת שבדרך כלל מומלץ יותר כדי להספיק ולתזמן את כל היעדים, הפאלה דה טאו, ובו מוצג אוצר הקתדרלה. לא רחוק משם ניצבת הבזיליקה של סן רמי, שבבנייני המנזר שלה מאוכסנות יצירות אמנות מימי הביניים.
    
   ריימס היא בירת חבל שמפניה והמשקה התוסס הוא ללא ספק האהבה הגדולה של תושבי האזור וגם המגנט שמושך לעיר ולאזור מבקרים רבים.
   להמשך קריאה
  • טרואה

   העיר טרואה (Troyes) שוכנת בליבו של חבל שמפניה. מתגוררים בה כיום 63 אלף תושבים, והיא נחשבת לפנינה מעניינת מבחינות רבות ובראשן האדריכלות המיוחדת שלה, שעושה שימוש נרחב בחזיתות עץ יפות, שנשמרו היטב במשך יותר מארבע מאות שנים. במרכז העתיק של העיר, בשטח לא גדול, רובו סגור לתנועת מכוניות, ניצבים יותר ממאה בתים מן המאה ה-16, כולם בעלי עיצוב אופייני לחבל שמפניה – בנייה מעץ, גגות משופעים, חצרות פנימיות יפות וגנים מטופחים. הסמטאות הצרות במרכז העיר צפופות והאזור כולו משומר בקפדנות.
    
   מן ההיבט היהודי שמור לטרואה מקום של כבוד כעיר הולדתו של רבי שלמה יצחקי – רש"י (1040 -1105). האנדרטה, שניצבת בגן עירוני ליד רחוב גאמבטה וסמוך מאוד לתיאטרון העירוני, מפתיעה מעט. היא עשויה ככדור שחור לבן עליו מופיעות בעיצוב מיוחד אותיות עבריות גדולות. שמו של הפרשן הנודע חקוק בבסיס האנדרטה.
    
   רש"י, שנולד בטרואה, התגורר בה למעשה כל חייו מלבד עשר שנים, בין גיל עשרים לשלושים, במהלכן למד במגנצא (מיינץ) וורמייזא (וורמס). חייו אפופים אגדות ומקום קבורתו אינו ידוע. פירוש רש"י לתורה היה הספר הראשון שהודפס בעברת (1475). הדפיסו אותו בגופן שנקרא כיום "כתב רש"י" למרות שהחכם מטרואה כלל לא הכיר את הכתב הזה. 
   מכון אוניברסיטאי רש"י, מרכז אירופאי ללימודים גבוהים ולמחקר פועל בטרואה (2 rue Brunneval). המכון נוסדב-1990, במהלכה ציינו 950 שנה להולדת הפרשן. כיום זו שלוחה ללימודי יהדות, שפות ותרבות עברית ששייכת לאוניברסיטת ריימס. במקום אפשר לבקר בתערוכה שנושאה: "רש"י ויהודי טרואה בימי הביניים" (אתר מכון אוניברסיטאי רש"י »).
   להמשך קריאה

מלאו פרטים ונחזור אליכם


הרשמה לניוזלטר

-->