אוסטרליה


  • איירס רוק והפארק הלאומי אולורו

   הפארק הלאומי אולורו נמצא במרכז אוסטרליה. צוקים של אבני חול אדומות מתנשאים מן הנוף השטוח, וביניהם עמקים צפופי צמחייה. הסלע המפורסם בעולם כולו הוא האולורו, שנתן את שמו לכל הפארק. הסלע האדום, המעוגל והזקוף הוא האתר הקדוש ביותר לאבוריג'ינים. שמו המוכר בעולם הוא איירס רוק. האיירס הוא המונוליט הגדול בעולם - גובהו 348 מטרים והיקפו כ-9 קילומטרים. במרחק מה ממנו מתנשאים צוקים נוספים, דמויי ראשים. צבע הצוקים משתנה במשך היום וגם עם עונות השנה. עקבות פולחני הטבע של האבוריג'ינים מתגלים כאן בפינות שונות; בין סבכי הצומח זרועים מקווי מים ומחסות סלע עשירים בציוריהם המיוחדים של האבוריג'ינים.
   להמשך קריאה
  • הטריטוריה הצפונית

   האזור הצפוני הוא הפחות מיושב באירופים בכל אוסטרליה, ובו המספר הגדול ביותר של תושבי אוסטרליה הקדומים - האבוריג'ינים. צפון האזור הוא טרופי גשום, אך רוב הטריטוריה הצפונית משתרע על פני הערבות והמדבר האוסטרלי. המרחבים העצומים של הארץ, שאופייניים לה משטחים של אבן חול אדומה, משובצים בחוות בקר וצאן ענקיות; ערוצי נהרות חרבים מתפתלים בין הרים ויוצרים שדרות כהות של צמחייה אוסטרלית מיוחדת. בנאות המדבר ובאתרים חבויים זרועים יישוביהם הדלים של האבוריג'ינים ומאות אתריהם המקודשים - הרים, סלעים ונקיקים - שיש שהם מעוטרים בציורים ובדגמים בעלי משמעות פולחנית ויש שהם חשופים לחלוטין.
   להמשך קריאה
  • אליס ספרינגס

   בשנת 1870 נוסדה בין ההרים, בערוצו החרב של הנהר טוד, בירת "הלב האדום" של אוסטרליה - אליס ספרינגס. ראשיתה - ציון דרך ותחנה בקו הטלגרף שחצה את היבשת, והיא הלכה והתפתחה, תוך כדי עיצוב אורח חיים מיוחד, שנגזר מריחוקה הרב מכל מקום יישוב אחר. כך נולדה, למשל, רשת החינוך באמצעות הרדיו וכך נוסד ארגון "הרופאים המוטסים", המשרתים כל אזרח במדינה, בין אם הוא ממוצא אירופי או אבוריג'יני.
   להמשך קריאה
  • דרווין ושמורת קקדו

   הפארק הלאומי קקדו מכיל ביצות מנגרובים בשפכי הנהרות, נופי צומח של סוואנהו ערבות עשב כמעט מדבריות. אוכלוסיית הציפורים בפארק עצומה, בעיקר עופות המים.
   מפתיעים במיוחד, בלב השטח העשיר והמגוון הזה, הם האתרים המקודשים של האבוריג'ינים - ציורי סלע ואתרי המחנות העונתיים של תושבי אוסטרליה הקדומים, במהלך מסעות הפולחן שלהם
   להמשך קריאה
  • ההרים הכחולים

   ההרים מתנשאים כרמת אבן חול גבוהה, במורדות המערביים של "הרכס המחלק הגדול", מעל האגן השקוע של סידני. בשל שקיעת והטקטונית של אגן סידני, נחשפות בהרים הכחולים תצורות גיאולוגיות שונות: סלעי משקעי מיים, פחם, קוורץ ועוד. במקומות שונים רואים סימנים לנוכחותם הקדומה של האבוריג'ינים, מלפני 20,000 שנים. השטח עשיר בצמחייה ובנקודות תצפית על נופים מגוונים; עיירות נופש בנויות כאן בכמה פינות ובשטח הוכשר פארק טבעי נרחב עבור בעלי חיים אוסטרליים.
   להמשך קריאה
  • ויקטוריה, מלבורן ודרך האוקיינוס

   ויקטוריה היא המדינה הקטנה ביותר באוסטרליה, אך השנייה בצפיפות האוכלוסין. ממדינת מרעה צאן ובקר הפכה ויקטוריה לתעשייתית מאוד, בעיקר בשל הכמויות העצומות של הפחם החום שנכרה בה, ומשמש מקור לאנרגיה חשמלית. נופי ויקטוריה מגוונים - הרים גבוהים, מושלגים בחורף, מתנשאים מעל מישורים רחבי ידיים, ואל חופי ים טסמן (Tasman) יורדים נהרות רבים. בירתה, מלבורן, היא השנייה בגודלה ביבשת; העיר שוכנת על מפרץ פיליפ ומשמשת מרכז כלכלי, מסחרי ותעשייתי של היבשת. אופייה המיוחד של העיר הגדולה הזו מושפע מעברה כעיר של כורי זהב. היא נוסדה בשנת1825 בעקבות הבהלה לזהב, שהציפה אז את אוסטרליה. תחבורתה הציבורית המודרנית עדיין כוללת חשמליות, יש בה שלוש אוניברסיטאות (אחת מ- 1853), מרכז אמנויות גדול ומודרני, שתי קתדרלות, אתר האולימפיאד המשנת 1956 וגנים יפים. החוף האוסטרלי בסביבותיה של מלבורן עשיר במפרצים יפים, בעיירות ציוריות שהוקמו גם הן בימי הבהלה לזהב ובאיים.
   להמשך קריאה
  • סידני וניו סאות' וויילס

   המדינה הרביעית בגודלה ביבשת היא ניו סאות' וויילס. השם ניתן, בעצם, לכל אוסטרליה, כאשר הקפטן ג'יימס קוק הבריטי הגיע לראשונה אל היבשת. סידני היא העיר הגדולה באוסטרליה, נחשבת למודרנית ביותר ולאחת הערים היפות בעולם. סידני בנויה על מפרץ פורט ג'קסון, שהוא נמל טבעי; לקו החוף של סביבתה אופייניים המוני מפרצונים קטנים. המעגן הטבעי, שמצא ג'יימס קוק במאה ה-18, הפך את סידני למושבת האסירים הבריטית הראשונה ביבשת וממילא גם ליישוב הראשון בה. מושלה במחצית המאה ה-19 נעזר באסיר הארכיטקט פרנסיס גרינווי כדי לפתח את מושבת העונשין לכדי עיר,שלימים תהיה המפוארת והיפה באוסטרליה. בסידני יש שכונות עתיקות, שלוש אוניברסיטאות,גנים בוטניים מפוארים, בית אופרה מפורסם, אקווריום עשיר, גשר נמל המחבר את שני חלקיה העיקריים של העיר ועוד.
    
   להמשך קריאה
  • פסגות ברינגטון

   הפארק של פסגות ברינגטון הוא החלק הגבוה ברמה וולקנית קדומה, שלבד משרידי הלועות והחרוטים הגעשיים מכוסה ביערות מגוונים: בהתאם לגובה ולנתוני הסלע, משתנה היער מיער גשם סוב-אלפיני ליער גשם סוב טרופי ואף ליער של אזורים ממוזגים. לצד היערות יש בשמורה גם ביצות, נהרות, מפלימים ושפע של בעלי חיים - ציפורים, יונקים וחובבי טבע אוסטרליים.
    
    
   להמשך קריאה
  • קווינסלנד ובריסביין

   קווינסלנד היא המדינה השנייה בגודלה באוסטרליה ושוכנת בצפון-מזרח היבשת. רכס ההרים מפריד בין גבעות החוף שלה ובין פנים היבשת, ובמקביל לחוף משתרעת באוקיינוס שונית המחסום הגדולה.
   בירתה בריסביין, העיר השלישית בגודלה ביבשת, נוסדה בשנת 1824 כמושבת אסירים גולים מאנגליה, ולאחר שלושים וחמש שנים הפכה לבירת קווינסלנד. העיר בנוייה על גדות נהר בריסביין, בין ההרים לביצות מנגרובים. היא יעד חשוב להגירה פנימית בתוך אוסטרליה, בשל הפוטנציאל הכלכלי שלה, ההולך ומתממש במהירות. יש בבריסביין גנים בוטניים, אוניברסיטה, שווקים עשירים וצבעוניים ובניינים היסטוריים, המשמרים את עברה.
    
    
   להמשך קריאה
  • קיירנס, שונית האלמוגים והשמורות הטרופיות

   קיירנס היא מהערים הפופולריות ביותר בצפון אוסטרליה. היא בסיס היציאה לשיט אל שונית המחסום הגדולה (Great Barrier Reef) - חומת האלמוגים הגדולה בעולם. השונית נמתחת בקו מקביל לחוף המזרחי-צפוני של אוסטרליה לאורך כ-2,000 קילומטרים! יש כמה אפשרויות ליהנות מהשונית: צלילה, שנורקל, ביקור במצפה תת-ימי וגם טיול בצוללות זעירות. המראות השקטים והצבעים העזים מתחת לפני המים הם אטרקציה יחידה במינה, רחוקה מאוד מהמקובל באתרי צלילה אחרים בעולם. מול השונית,על היבשת האוסטרלית, יש שמורות של ביצות מנגרובים ויערות גשם האופייניים לצפון המשווני של אוסטרליה.
    
    
   להמשך קריאה

מלאו פרטים ונחזור אליכם


הרשמה לניוזלטר

-->